Zmarł Sławomir Gołaszewski - "ojciec polskiego reggae"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmarł Sławomir Gołaszewski - "ojciec polskiego reggae"
Stanisław GołaszewskiFoto: mat. prasowe, Mr Makowski

Nie żyje Sławomir Gołaszewski, postać kultowa i zasłużona dla polskiej kultury alternatywnej. W latach 80. prowadził w Trójce m.in. audycję "Reggae Pieśni Wędrowców". Był nazywany ojcem polskiego reggae. Miał 61 lat.

Posłuchaj

Sławek Gołaszewski o książce "Reggae Rastafari"
+
Dodaj do playlisty
+

W latach 80. i na początku lat 90. jego nazwisko znali wszyscy, którzy choć trochę interesowali się muzyką rodem z Jamajki. Sławomir Gołaszewski tworzył i współtworzył takie zespoły jak Izrael, Kultura i Armia. Był autorem tekstów m.in. do jednego z albumów zespołu Habakuk.

Był producentem legendarnej dziś składanki "Fala 1984" prezentującej dokonania ówczesnych młodych gniewnych. Interesował się też muzyką etniczną. Jako producent i performer działał pod pseudonimem Audiomara.

(Utwór ze składanki "Fala 1984")

Nieocenione są jego zasługi dla polskiej sceny reggae, którą promował jako dziennikarz prasy i radia. W latach 80. prowadził w Trójce m.in. audycję o tematyce reggae zatytułowaną "Reggae Pieśni Wędrowców". Był autorem wielu książkowych publikacji poświęconych muzyce tego gatunku: "Reggae Rastafari", "Muzyka Drogi", "Reggae Katalog", "Dapspolski - Regementarz". Był też współtwórcą festiwalu muzycznego "Róbrege".

Sławomir Gołaszewski podejmował wiele działań twórczych. Pracował w Instytucie Aktora - Teatrze Laboratorium we Wrocławiu, Drugim Studio Wrocławskim i Centrum Animacji Kultury w Warszawie. Współpracował z Teatrem Źródeł Jerzego Grotowskiego i współtworzył muzykę dla Teatru Adekwatnego. Z wykształcenia był filozofem kultury.

fc/iwo

Polecane