Znieczulenie i zapomnienie. Belfast, miasto jak otwarta rana

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Znieczulenie i zapomnienie. Belfast, miasto jak otwarta rana
W latach 1968-1998 toczył się w Irlandii Północnej konflikt cywilny, tzw. The Troubles (ang. kłopoty), w czasie którego zginęło ponad trzy tysiące osób (zamachy bombowe, strzały, tortury), kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych. Foto: Mariusz Śmiejek

- Tu można wsiąść w autobus, jechać, patrzeć na ludzi i ich twarze, i nawet nie wiadomo, kiedy mija czas - mówi Aleksandra Łojek, autorka książki o Belfaście.

Posłuchaj

Rozmowa z Aleksandrą Łojek o Belfaście - mieście doświadczonym historią (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Aleksandra Łojek do Belfastu trafiła przypadkiem i od razu poczuła, że jest w tym mieście coś nieprawdopodobnie fascynującego. - Począwszy od koloru nieba, które jest szare w sposób przejmujący, trochę straszne, a skończywszy na twarzach ludzi, czy to, jak się zachowują w stosunku do siebie i innych, jak reagują. Myślę, że ludzie są najistotniejszą częścią tego kawałka ziemi - mówi autorka książki, która ukazała się z Trójkowym Znakiem Jakości, "Belfast. 99 ścian pokoju".

Belfast - miasto cierpiące na rozdwojenie jaźni >>>

Pisarka opowiadała, dlaczego lubi zaglądać do trudniejszych dzielnic Belfastu, "miasta cierpiącego na rozdwojenie jaźni", i co w nich znajduje. Mówiliśmy również o tym, czym są "The Troubles" Irlandii Północnej oraz jakie cienie historii drążą jej współczesnych mieszkańców.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Michał Nogaś

Gość: Aleksandra Łojek (autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju")

Data emisji: 9.07.2015

Godzina emisji: 21.07

sm

Polecane