Logika i sprawiedliwość a troska i relacja. Czym jest kobieca etyka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Logika i sprawiedliwość a troska i relacja. Czym jest kobieca etyka?
Do czasów powstania koncepcji etyki troski uważano, że kobiecy głos, oparty na opiece, bliskości i trosce, jest mniej ważny niż męskiFoto: Pixabay

Carol Gilligan to kobieta, która znalazła się na liście 25 najbardziej wpływowych osób w Ameryce magazynu "Time". Jej książka "Innym głosem", wydana w USA w 1982 roku, ukazała się wreszcie po polsku.

Posłuchaj

Logika i sprawiedliwość a troska i relacja. Czym jest kobieca etyka? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Według Gilligan koncepcje rozwoju moralnego opisywane przez klasyków dyscypliny, przede wszystkim Kohlberga, mówią o męskim świecie zbudowanym na ideach sprawiedliwości i równości. Kobiecy punkt widzenia jest inny: ujmuje świat w kategoriach relacji, więzi i troski. - Gilligan pokazuje, że kobiety mają inny głos, będący głosem troski, wzajemności i relacji - mówi socjolog Agnieszka Wiśniewska.

- Między innymi dzięki Carol Gilligan wiadomo, że nie można klasyfikować kobiet wyłącznie kryteriami reguł, zasad i formalnych ustaleń, ponieważ one żyją z ludźmi, dla ludzi, poprzez ludzi. Prawdopodobnie biologia jeszcze to wzmacnia, ponieważ wiele kobiet jako córki, krewne i opiekunki mają silnie rozwiniętą sferę opieki i troski - mówi psycholog Ewa Woydyłło.

Słuchając audycji, dowiadujemy się, dlaczego koncepcja wypracowana przez Carol Gilligan okazała się wielkim przełomem w naukach socjologicznych. Poznajemy też odpowiedź na pytanie, jak skutecznie korzystać z założenień etyki troski w budowaniu relacji międzyludzkich.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Ewa Woydyłło (psycholog, Fundacja Batorego), Agnieszka Wiśniewska (socjolog, "Krytyka Polityczna")
Data emisji: 29.06.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

 

Polecane