Stress: z archiwum polskiego hard rocka
2015-06-20, 17:06 | aktualizacja 2015-06-22, 19:06
To była jedna z najciekawiej i najciężej grających grup rockowych z początku lat 70. Swojej pierwszej płyty długogrającej doczekała się... kilkadziesiąt lat po rozwiązaniu.
Posłuchaj
Wiosną 1972 roku ukazała się płyta Trzech Koron Krzysztofa Klenczona. Szef grupy zdecydował się jednak właśnie na wyjazd do USA, co praktycznie zakończyło działalność zespołu. W maju zespół Test nagrał cover "Smoke on the Water" z repertuaru Deep Purple.
Tymczasem przebojem roku w najbardziej wówczas liczącej się Rozgłośni Harcerskiej został siedmiominutowy utwór "Ciężką drogą" nikomu nieznanej grupy Stress z Poznania. Jej lider (Mariusz Rybicki) niedawno skończył... szkołę podstawową (!!!). Na tle brzmienia, które uzyskał on i jego dwóch kolegów, słychać było wyraźnie, że Trzem Koronom zdarzały się jeszcze frazy rodem z big beatu lat sześćdziesiątych (na przykład refren "Nie przejdziemy do historii..."). O grupie Stress wolno powiedzieć, że był to pierwszy rasowy zespoł hard-rockowy w Polsce.
Ale "pierwszy" oznacza często "zbyt wczesny". Kiedy za dwa lata Test wyda swój longplay, będzie mu łatwiej. Jeszcze łatwiej będzie za trzy lata Budce Suflera z "Cieniem wielkiej góry". Stress w ciągu dwóch lat zdołał zrealizować raptem cztery sesje nagraniowe w radiu, wszystkiego dziewięć utworów (dwa - w dwóch wersjach). Nie dorobił się longplaya, epki ani singla. Trio grało zbyt dziwnie, w dodatku było straszliwie, jak na owe czasy, długowłose. Wkrótce zaczęły się zmiany składu, zawieszenie działalności i ostatecznie rozwiązanie grupy u schyłku dekady.
Te cztery sesje nagraniowe, poddane świetnemu remiksowi, ukazały się pod koniec zeszłego roku na płycie winylowej (pozostałe, w kolejnych składach, można znaleźć na płycie CD "Z archiwym Polskiego Radia" z 2008 roku). Do rozmowy o być może "najbardziej zniszczonej rockowej legendzie PRL-u lat siedemdziesiątych" zaproszenie przyjęli: pan Henryk Tomczak, basista grupy Stress (potem m.in. Heam oraz Turbo), i współwydawca koneserskiego winylu, Paweł Nawara.
Dziś nadaliśmy następujące utwory (z gwiazdką - emitowane już kiedyś w Wehikule):
1. *Grupa Stress: Konfiteor (1972) 3'00"
2. Grupa Stress: Ciężką drogą - wersja 2 (1972) 6'13"
3. Grupa Stress: Inkwizycja (1973) 4'48"
4. * Grupa Stress: Fatamorgana (1972) 3'02"
5. Hymn Lecha Poznań (fragment; 2007) 1'19"
6. * Grupa Stress: Cybernetyczna pamięć dnia (1973) 4'21"
Zapraszamy za tydzień, na ostatnie w tym sezonie wydanie naszej audycji. Do usłyszenia - AO & JS
***
Napisał do nas p. Krzysztof Wodniczak, pomysłodawca jarocińskich "Wielkopolskich Rytmów Młodych" i wyjaśnił, że naszego Gościa zawiodła jednak pamięć: po raz pierwszy Złoty Kameleon został wręczony w roku 1970, a grupa Stress otrzymała go w roku 1971 (tak, jak podają zresztą inne, dostępne źródła). Cóż, to było naprawdę prawie pół wieku temu...
***
Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Prowadzi: Jerzy Sosnowski
Goście: Henryk Tomczak (basista grupy Stress), Paweł Nawara (współwydawca koneserskiego winylu)
Data emisji: 20.06.2015
Godzina: 15.05
mk