Holokaust. Jak Zachód poznał okrutną prawdę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Holokaust. Jak Zachód poznał okrutną prawdę
Annette WieviorkaFoto: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons

Prof. Annette Wieviorka to obecnie najgłośniejsza - spośród historyków urodzonych po wojnie - francuska specjalistka od pamięci o Holokauście.

W styczniu ukazała się jej pasjonująca książka pt "1945. La découverte" ("1945. Odkrycie"). Autorka odtwarza w niej zaskakujące okoliczności, w których Zachód poznał prawdę o hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

Dla nas, dzisiaj, koszmarne realia Auschwitz czy Gross-Rosen stanowią oczywistość (niezależnie od tego, że umysł broni się przed zrozumieniem machiny zagłady). Ale do pewnego momentu światowa opinia publiczna nie przyjmowała do wiadomości pogłosek dotyczących tego, co dzieje się za drutami. Jak wiadomo, misja Jana Karskiego w tym zakresie zakończyła się niepowodzeniem. Ale w pewnej chwili armia amerykańska, idąc od zachodu, zaczęła znajdować opuszczone baraki, niepokojące instalacje. Aż w początkach kwietnia 1945 roku, przypadkiem, na drodze dwóch korespondentów wojennych znalazł się więzień, który wyjaśnił im, do czego te instalacje służyły…

Zapraszamy Państwa na spotkanie z prof. Anette Wieviorka, która przebywała w Polsce na zaproszenie Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Francuskiego. Będziemy rozmawiać o jej książce, którą czyta się jak przejmującą powieść sensacyjną, oraz o niezwykłej drodze, która radykalnie lewicową studentkę z czasów paryskiego Maja '68 doprowadziła do badań nad nazistowskim ludobójstwem, a wreszcie o współczesnych zadaniach historyka.  
Tłumaczenie naszej rozmowy przygotowała Agata Kozak.

***

Do słuchania "Klubu Trójki" zapraszamy w poniedziałek (16 czerwca) od godz. 21.05 do 22.00.

Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski

Polecane