Grzegorzewski - Mickiewicz - Kantor

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grzegorzewski - Mickiewicz - Kantor
Foto: Wojciech Dorosz

Świąteczne wydanie "Magazynu Bardzo Kulturalnego" - dwugodzinne - zdominowane będzie przez teatr.

Posłuchaj

Grzegorzewski - Mickiewicz - Kantor (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

9 kwietnia minie 10. rocznica śmierci jednego z najbardziej oryginalnych twórców teatralnych - Jerzego Grzegorzewskiego. Realizował autorskie spektakle w teatrach Łodzi, Wrocławia (Teatr Polski), Krakowa (Stary Teatr) i Warszawy (Ateneum, Studio, Narodowy). Sam pracował nad tekstami scenariuszy, kształtował wizualną stronę przedstawień, miał swoich ulubionych aktorów i kompozytora. Nie zawsze go  rozumieliśmy, prawie zawsze podziwialiśmy. Nie staraliśmy się ogarnąć całości jego "dorobku". Zaprezentowaliśmy wspomnienia jego najbliższych współpracowników: Stanisława Radwana i Wojciecha Malajkata. Sięgnęliśmy po moje nagrania rozmów z Jerzym Grzegorzewskim i po muzykę naszego gościa.

Jerzy
Jerzy Grzegorzewski w Teatrze Studio

W Teatrze Narodowym, którym kierował od 1997 do 2002 roku, 9 i 10 kwietnia odbędzie się program "Jerzy Grzegorzewski In Memoriam". Zaplanowano m.in. wystawę przygotowaną przez bliską współpracowniczkę, przyjaciółkę Jerzego Grzegorzewskiego - Barbarę Sierosławski.

10 kwietnia w Teatrze Polskim we Wrocławiu Michał Zadara zaprezentuje po raz pierwszy "Dziadów" część III - bez skreśleń. Do tej premiery postanowiliśmy przygotować się, rozmawiając o mistycznych wątkach w twórczości Adama Mickiewicza. Wraz z Piotrem Rudzkim - kierownikiem literackim T[pl zaprosiliśmy… Olgę Tokarczuk. Co "Księgi Jakubowe" mają wspólnego z "Dziadami", tego dowiedzieliśmy się w drugiej części wydania.


6 kwietnia upłynie 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora. To - obok bohatera pierwszej części naszego spotkania - jeden z największych ekscentryków naszego teatru. Tadeusza Kantora poznali i jego twórczość przeanalizowali na różne sposoby: krytyk, profesor PWST w Krakowie - Tadeusz Nyczek oraz profesor PWST i UJ - Józef Opalski. To ich zaprosiliśmy do rozmowy o twórcy "Umarłej klasy".
W Krakowie obchody Roku Kantora rozpoczną się w Cricotece 17 kwietnia.
***
Do słuchania "Magazynu Bardzo Kulturalnego" zapraszamy w każdą niedzielę.
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.

P.S.: A po Świętach wracamy do Gdańska na "Odnalezione w tłumaczeniu" (od 9 do 11 kwietnia) w GTS.

Polecane