Henryk Samsonowicz: bez pamięci nas nie ma
Mówi o sobie, że jest z "pokolenia, które przeżywało szczęśliwy okres tylko do 1 września 1939 roku, a potem zaczęły się schody, nieraz bardzo strome i niebezpieczne, nawet dla ostrożnego piechura". Między innymi o swojej życiowej wędrówce pod górę mówił w Trójce.
Profesor Henryk Samsonowicz
Foto: Marcin Michałowski
- Pamięć jest wielką siłą, bez pamięci o swojej rodzinie, kolegach, towarzyszach walki i nauki nie istniejemy. Cóż to jest pamięć? To historia. Bez pamięci nie ma żadnej wspólnoty, a człowiek jest takim bytem, który dobrze się czuje w rozmaitych wspólnotach - mówił profesor Henryk Samsonowicz Marcinowi Zaborskiemu.
Historyk, mediewista gościł w "Biurze Myśli Znalezionych". W rozmowie wrócił między innymi do swoich lat spędzonych w fotelu rektora Uniwersytetu Warszawskiego, a także do swojej pracy w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, gdy był ministrem edukacji.
Zaproszenie do rozmowy z naszym gościem przyjęli: historyk - prof. Jerzy Pysiak z UW; członek Rady Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka - dr Marcin Geremek oraz dziennikarz i historyk - Andrzej Sowa.
W programie pojawił się też Krzysztof Napiórkowski, który dla profesora Samsonowicza zagrał i zaśpiewał ze swoim zespołem na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej.
***
Tytuł audycji: Biuro Myśli Znalezionych
Prowadził: Marcin Zaborski
Gość: Henryk Samsonowicz (historyk)
Data emisji: 22.03.2015
Godzina: 21.05
mp/mk