Tydzień Flamandzki i Spotkania Tłumaczy w GTS

Gdański Teatr Szekspirowski stał się ważnym centrum kulturalnym. Główną formę aktywności GTS, obok Festiwalu Szekspirowskiego (początek sierpnia), stanowią Tygodnie poświęcone prezentacji europejskiego teatru.

Tydzień Flamandzki i Spotkania Tłumaczy w GTS

Fragment plakatu promującego Tydzień Flamandzki w Gdańsku

Foto: mat. promocyjne

Tydzień Flamandzki i Spotkania Tłumaczy w GTS (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

15 marca rozpoczyna się Tydzień Flamandzki, którego program musiał ulec zmianie i o niej między innymi rozmawialiśmy z dyrektorem GTS - profesorem Jerzym Limonem. Profesor barwnie przy każdej okazji opowiada np. o międzynarodowych kontaktach Gdańska i dlatego nasze kolejne spotkanie nie miało jedynie charakteru informacyjnego. Profesor Jerzy Limon, będąc zarazem szekspirologiem, wykładowcą UG, będzie uczestniczył także w Spotkaniach "Odnalezione w tłumaczeniu", które będą odbywały się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim od 9 do 11 kwietnia.

/

W tym wydaniu MBK zapowiedzieliśmy także Spotkania Tłumaczy, organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej co dwa lata, na przemiennie z przyznawaną co dwa lata Nagrodą - Europejski Poeta Wolności.

 

/


Część programu Spotkań skierowana jest do środowiska translatorskiego, ale zostały one pomyślane także jako próba zainteresowania sztuką przekładu czytelników literatury tłumaczonej. O atrakcjach, jakie przygotowano dla nas, opowiedziały koordynatorki programu "Odnalezionego w tłumaczeniu", panie: Urszula Kropiwiec i Justyna Czechowska. Będziemy mieli m.in. okazję posłuchać w kwietniu w Gdańsku Olgi Tokarczuk oraz najsłynniejszych polskich tłumaczy różnych pokoleń, np. aktora Nowego Teatru w Warszawie Jacka Poniedziałka.
W efekcie, najwięcej czasu w tym wydaniu MBK spędziliśmy w Gdańsku, głównie - w GTS.

Próba
Próba "Sońki"

Do Gdańska wszak udaliśmy się z Białegostoku, przez Warszawę. Oto, w Międzynarodowym Dniu Teatru, 27 marca, w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku odbędzie się premiera adaptacji słynnej już, choć ma zaledwie niecały rok, powieści Ignacego Karpowicza - "Sońka". Spektakl reżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur, a w roli Igora-Ignacego wystąpi… aktor TR Warszawa Rafał Maćkowiak, który był naszym gościem w tym wydaniu Magazynu, co szczególnie cieszy. To on właśnie czytał wiosną ub. roku w Trójce powieść Karpowicza, wcielając się w rolę Igora-Ignacego i spodobał się w tej roli.

/


Wizyta w MBK Rafała Maćkowiaka przypomniała nam, że w TR Warszawa w tym tygodniu premiera. W tej sprawie połączyliśmy się z wicedyrektorem TR - krytykiem Romanem Pawłowskim, który opowiedział o zbliżającej się premierze, czyli o "Męczennikach" wg Mariusa von Mayenburga, w reżyserii Grzegorza Jarzyny.


Białystok – Warszawa – Gdańsk - to nasza trasa, którą pokonujemy, nie opuszczając studia przy Myśliwieckiej 3/5/7.
***
Do słuchania "Magazynu Bardzo Kulturalnego" zapraszamy w każdą niedzielę w godzinach 19.05-20.00
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.


P.S.: Za tydzień spora część naszej ekipy przejedzie przez Gdańsk pociągiem EIP "Radiowa Trójka", który po raz pierwszy - tak nazwany - wyruszy z Krakowa, by w niecałe 6 godzin pokonać trasę do Gdyni. Planujemy na tej trasie sporo atrakcji.

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.