Czy świat czeka epidemia cyberdemencji?
2015-02-23, 09:02 | aktualizacja 2015-02-23, 23:02
Nieodpowiednie korzystanie z urządzeń elektronicznych może spowodować ograniczenie sprawnej działalności mózgu. Czym jest "elektroniczny Alzheimer" i jak z nim walczyć?
Posłuchaj
Jednym z najbardziej znanych głosów alarmujących przed epidemią cyberdemencji jest niemiecki profesor Manfred Spitzer, dyrektor uniwersyteckiej kliniki psychiatrycznej w Ulm.
- Jeśli stykamy się z cyfrowymi mediami to stykamy się z narracją, tekstem, obrazem, dźwiękiem, kontekstem, znaczeniem i wieloma innymi aspektami naraz. Kłopot w tym, że nasze mózgi nie są w stanie za tym nadążyć. Nie da się jednocześnie patrzyć na trzy osoby opowiadające trzy różne historie naraz i wszystkich ich słyszeć - tłumaczył ekspert. - Twórcy nowych mediów przekonują, że jest inaczej - dodał.
Jak mówił Manfred Spitzer, koreańscy lekarze kilka lat temu zauważyli, że lawinowo wzrosła liczba młodych mężczyzn z poczuciem życiowego wypalenia, narzekających na problemy z koncentracją i pamięcią. - To oni ukłuli termin "cyberdemencja", gdyż objawy przypominały te towarzyszące demencji, a jednocześnie były powiązane ze spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem - podkreślił.
W audycji, w której tradycyjnie stawiamy zaskakujące pytania, szukaliśmy także odpowiedzi na to, czy grozi nam globalna wojna o piasek i czy jesteśmy "normalni".
***
Tytuł audycji: Znaki zapytania
Prowadził: Marcin Gutowski
Goście: Manfred Spitzer (dyrektor uniwersyteckiej kliniki psychiatrycznej w Ulm), Leszek Moniuszko, Szymon Wójcik (Fundacja Dzieci Niczyje), doktor Krzysztof Krejtz (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), Denis Delestrac (reżyser dokumentu "Wojny o piasek), Kazimierz Pytko (magazyn "Focus"), Anna Dębicka (MSC Polska), Sumaira Abdulali (Fundacja Awaaz), Soumitra Mukherjee (uniwersytet w Delhi), Łukasz Badowski (Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 22.02.2015
Godzina emisji: 11.05
mr/mp