Komentatorzy: czy szczyt w Mińsku zakończy walki na wschodzie Ukrainy?
2015-02-11, 09:02 | aktualizacja 2015-02-11, 14:02
Walki na wschodzie Ukrainy doprowadziły do śmierci 50 tysięcy osób - wynika z informacji niemieckiego wywiadu. Czy spotkanie przywódców w Mińsku, doprowadzi do uspokojenia sytuacji? To jedno z pytań, nad którymi zastanawiali się goście audycji "Komentatorzy".
Posłuchaj
- Nie jestem optymistą - przyznał Roman Imielski. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" przypomniał, że już kilka miesięcy temu, na początku września 2014 roku, w stolicy Białorusi udało się wypracować porozumienie, które niemal natychmiast zostało złamane. - Dzięki Rosjanom ta wojna wybuchła i toczy się do dzisiaj. Wszystkie dotychczasowe porozumienia zostały złamane przez jedną osobę, jest nią Władimir Putin - mówił.
Jego zdaniem, oczekiwania świata zachodniego są takie, że uda się cokolwiek osiągnąć. - Na tym skupiała się misja Angeli Merkel i Fransoisa Hollande'a, którzy pojechali do Moskwy rozmawiać z Władimirem Putinem, starali się przekonywać go, że powinien coś zrobić w sprawie wojny w Donbasie - mówił.
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Także Wiktor Świetlik jest przekonany, że będzie trudno w Mińsku osiągnąć kompromis. Jak tłumaczył, wynika to z postawy Rosji. - Rosja nie potwierdza, że żołnierze rosyjscy walczą na Ukrainie i że na dobrą sprawę jest to niesformalizowana wojna rosyjsko-ukraińska - powiedział.
Jego zdaniem nie oznacza to jednak, że nie zostanie ogłoszony sukces mińskich negocjacji. - W dłuższej perspektywie nic z tego nie wyniknie - dodał. Publicysta tygodnika "wSieci" ocenia, że celem Moskwy jest aneksja regionu donieckiego oraz ługańskiego.
W Mińsku spotkają się: kanclerz Angela Merkel oraz prezydenci Francois Hollande, Petro Poroszenko i Władimir Putin. Największy ukraiński dziennik "Sowietskaja Biełorussija" pisze, że program minimum spotkania to przerwanie ognia w Donbasie i rozdzielenie wojujących stron. Zaś program maksimum to zastanowienie się nad ogólnoeuropejskim systemem bezpieczeństwa, który zapobiegałby podobnym konfliktom jak ten na Ukrainie.
KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>
Goście Trójki komentowali również protesty rolników, którzy w środę chcą zablokować Warszawę. Traktory rolników nie wjadą jednak do samej stolicy i nie sparaliżują miasta. Rolnicy zostawią swoje pojazdy na przedmieściach, a pod Ministerstwo Rolnictwa pojadą autokarami. Liczą, że rząd spełni ich oczekiwania. Chodzi między innymi o wypłatę odszkodowań za straty spowodowane przez dziki.
Rolnicy jadą na Warszawę. Protest przed ministerstwem >>>
***
Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadziła: Agnieszka Stępień
Goście: Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza") i Wiktor Świetlik ("wSieci")
Data emisji: 11.02.2015
Godzina emisji: 8.36
(asop/fbi)