Największa zagraniczna prezentacja kultury polskiej od 15 lat!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Największa zagraniczna prezentacja kultury polskiej od 15 lat!
Salon du Livre to jedne z największych targów książki w EuropieFoto: Glow Images/East News

To ogromny zaszczyt dla Polaków! Jest nam niezwykle miło, że to właśnie Trójka może jako pierwsza ogłosić, że Wrocław i Kraków będą gośćmi honorowymi Targów Książki w Paryżu!

Posłuchaj

Największa zagraniczna prezentacja kultury polskiej od 15 lat! (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Salon du livre de Paris to najstarsze i największe wydarzenie ekspozycyjne świata frankofońskiego. Prawie 2000 dziennikarzy z całego świata będzie w dniach 19-23 marca relacjonowało wydarzenie, na którym na stoisku Krakowa i Wrocławia swoją twórczość zaprezentują Lidia Amejko, Joanna Bator, Marek Bieńczyk, Iwona Chmielewska, Norman Davies, Artur Domosławski, Ludwik Flaszen, Urszula Kozioł, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Joanna Olech, Roman Polański, Grzegorz Rosiński, Tomasz Różycki, Marzena Sowa, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska i Krzysztof Varga. Nie zabraknie też wybitnych polskich i europejskich humanistów.

Targi Książki w Paryżu, działające od 1981 roku, każdej wiosny przyciągają 200 tysięcy gości, którzy tłumnie odwiedzają położone na powierzchni 55 tysięcy metrów kwadratowych centrum ekspozycyjne Paris Expo Porte de Versailles. Gośćmi Targów byli, między innymi, Umberto Eco, Paul Auster, Doris Lessing, Carlos Fuentes, Allen Ginsberg, Herta Müller, José Saramago i Salman Rushdie.

- Dobór tych autorów nie brał się tylko i wyłącznie z ich obecności, popularności, czy tłumaczeń ich książek na język francuski, ale również myślimy o tym, by łączyć tych autorów w panele i wywoływać tematy szersze, zjawiskowe. To jest dla nas szczególnie istotne, zwłaszcza we Francji, która z całą swoją tradycją humanistyczną pożąda tego typu debat - powiedział Irek Grin, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 ds. literatury i czytelnictwa oraz koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki Unesco Wrocław 2016.

Od roku 2001 Targi zapraszają co roku miasta z całego świata, które prezentują swoich najciekawszych i najbardziej wpływowych autorów. W tym roku to właśnie Kraków i Wrocław wspólnymi siłami zaakcentują swoją literacką i kulturalną tożsamość.

Targi odwiedza rokrocznie 200 tysięcy czytelników. Swoją ofertę prezentuje przeszło 1200 wydawców, odbywa się około 500 spotkań autorskich z udziałem przedstawicielami 50 krajów. Salon du Livre to jedne z największych targów książki w Europie.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Irek Grin (kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 ds. literatury i czytelnictwa oraz koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki Unesco Wrocław 2016)
Data emisji: 27.01.2015
Godzina emisji: 10.15

(mat. prasowe, fbi, mp)

Polecane