Bohater Koterskiego, Adaś Miauczyński inteligentem III Rzeczpospolitej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bohater Koterskiego, Adaś Miauczyński inteligentem III Rzeczpospolitej
Cezary Pazura u boku grającego główną rolę w "Dniu Świra" Marka KondrataFoto: materiał promocyjny filmu

- "Dzień świra" to film, który doskonale wpisuje się w ideę "Kina Wolność". To obraz, który pokazuje, że polski inteligent niezmiennie walczy o wolność, a orężem w tej walce jest jego rozum, mózg i słowa - mówi Dominika Kawczyńska, autorka książki "Polska Miauczyńskich”, poświęconej filmom Marka Koterskiego.

Posłuchaj

Bohater Koterskiego, Adaś Miałczyński inteligentem III Rzeczpospolitej (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Obraz Marka Koterskiego "Dzień Świra” wygrał Trójkowy plebiscyt "Kino Wolność", w którym słuchacze oraz internauci wybierali najważniejsze - ich zdaniem - polskie produkcje nakręcone w latach 1989-2014, czyli od czasu pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

- Ten wybór zupełnie mnie nie zaskoczył - mówi Dominika Kawczyńska. - Adam Miauczyński, bohater filmu, mimo tego, że jest sfrustrowanym inteligentem i często patrzymy na niego takim nieprzychylnym dość okiem, to tak naprawdę jest w nas. Jest go mnóstwo i ci, którzy najbardziej się przed nim bronią są najbliżej tej postaci - wyjaśnia gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Kino Wolność - czytaj więcej o nominowanych filmach >>>

Dominika Kawczyńska na podstawie filmów Marka Koterskiego naszkicowała portret polskiej inteligencji. W "Polsce Miauczyńskich” autorka opisuje Polaków w oparciu o takie filmy jak "Dom wariatów”, "Życie wewnętrzne”, "Nic śmiesznego”, "Aljawju”, "Dzień świra”, "Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i "Baby są jakieś inne”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Fajny film

Autor: Ryszard Jaźwiński

Goście: Dominika Kawczyńska

Data emisji: 15.01.2015
Godzina emisji: 10.48

(ah/mk)

Polecane