Benefis Olgi Tokarczuk. "Skończyłam pisać, zaczynam żyć"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Benefis Olgi Tokarczuk. "Skończyłam pisać, zaczynam żyć"
Pisarka Olga Tokarczuk podczas swojego benefisu zorganizowanego w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w WarszawieFoto: Andrzej Bołdaniuk

- Moi przyjaciele odetchną. Ostatnio nieustannie opowiadałam im o Franku (bohaterze "Ksiąg Jakubowych"), teraz wszystko już napisałam, oddzieliło się to ode mnie - mówiła pisarka. W studiu im. Agnieszki Osieckiej odbył się benefis Olgi Tokarczuk.

Posłuchaj

Olga Tokarczuk: ja zaczynam żyć (Benefis w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

- Mam nadzieję, że państwo będą wspominali to spotkanie jako spotkanie z przyszłą noblistką - zapowiedział Olgę Tokarczuk prowadzący benefis Michał Nogaś .
Pisarka opowiadała, że w ciągu ostatniego miesiąca, od czasu gdy ukazała się powieść "Księgi Jakubowe" ,  czuła się tak, jakby wróciła z głuszy albo została wypuszczona z więzienia. - Przegapiłam kilka seriali, nie czytałam kilku ważnych powieści, teraz będę musiała nadgonić to wszystko. Wszyscy moi znajomi i przyjaciele wreszcie odetchną z ulgą. To był ten czas, gdy nieustannie opowiadałam im o Franku (bohaterze książki), ale teraz to wszystko już napisałam, oddzieliło się ode mnie, zaczynam żyć - dodała.

O autorce mówili też jej przyjaciele. - Prawdę mówiąc w twoim domu w Kotlinie Kłodzkiej nie pisze się najlepiej. Twoja osobowość jest taka, że wolałem z tobą pobyć niż pisać swoje książki - stwierdził z uśmiechem dziennikarz Trójki Jerzy Sosnowski . Z kolei Henryka Szczepanowska dodała, że w tym domu pachniało kozim mlekiem. - To było cudne... Ja jestem z ziemi Olgowej - deklarowała. Pisarz Karol Maliszewski wspominał z kolei, że po przeczytaniu mrocznych fragmentów powieści "Dom dzienny, dom nocny" zaczął źle spać.

Beata Stasińska - wydawca - opowiadała, jak 17 wydawnictw na Zachodzie odmówiło publikacji powieści "Prawiek i inne czasy". - Jednak "za pięć dwunasta" wystartowały 3 wydawnictwa, była potężna licytacja. To było wielkie otwarcie dla twoich książek - mówiła.

Małgorzata Nycz , redaktor naczelna Wydawnictwa Literackiego stwierdziła, że nigdy nie straciła cierpliwości czekając na powieść "Księgi Jakubowe". - Dla nas to oczywiste, że takiej książki nie da się napisać w dwa czy trzy lata - dodała.

O swojej przyjaźni z Olgą Tokarczuk opowiadali także krytyczka Kinga Dunin , pisarz Janusz Rudnicki , wokalistka Maria Sadowska i stylistka fryzur Jaga Hupało .

Benefis muzycznie ubarwili: Karolina Cicha - wokalistka oraz zespół R.U.T.A. Na zakończenie spotkania złoty egzemplarz "Ksiąg Jakubowych" wręczyła autorce prezes Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska. W benefisie pisarki wzięła także udział minister kultury Małgorzata Omilanowska.

Olga Tokarczuk to jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. Debiutowała w 1979 roku na łamach pisma "Na przełaj", gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin opublikowała pierwsze opowiadania. W 1989 roku wydała zbiór wierszy "Miasto w lustrach", a jej pierwsza powieść - "Podróż ludzi Księgi" - ukazała się cztery lata później. Artystyczny dorobek bohaterki benefisu to kilkanaście książek, w tym "Bieguni", za którą w 2008 roku otrzymała Nagrodę Literacką NIKE . W 2010 roku pisarka została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Benefis Olgi Tokarczuk w Trójce odbył się niedługo po premierze jej najnowszej, monumentalnej powieści, czyli "Ksiąg Jakubowych" . - Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - mówił w październiku Michał Nogaś w swojej audycji " Trójkowy znak jakości" . Warto dodać, że "Księgi Jakubowe", które ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego, opatrzone zostały wspominanym Trójkowym Znakiem Jakości , które otrzymują od Programu 3 tylko najwybitniejsze dzieła polskiej i zagranicznej literatury.

***

Tytuł audycji: Benefis w Trójce

Prowadzenie: Michał Nogaś

Data emisji: 27.11.2014

Godzina emisji: 19.05

(mp, ei)

Polecane