"Trzy kolory: Biały" - film, który pokazuje polski kompleks
2014-11-10, 11:11 | aktualizacja 2014-11-11, 16:11
Film "Trzy kolory: Biały" miał premierę w 1994 roku. Z "Niebieskim" i "Czerwonym" tworzy trylogię, której tytuły nawiązują do francuskiej flagi. Symbolizują wolność, równość i braterstwo. Białemu odpowiada równość.
Posłuchaj
Krytyk filmowy Sebastian Smoliński twierdzi, że film Krzysztofa Kieślowskiego "dużo mówi o przemianach, które nastąpiły po roku 1989". - W porównaniu z "Niebieskim" czy "Czerwonym" jest to film dużo bardziej osadzony na ziemi - zauważa rozmówca Katarzyny Borowieckiej.
"Biały" opowiada historię, w której Francuzka rozwodzi się z polskim imigrantem, fryzjerem Karolem, niezdolnym do skonsumowania małżeństwa. Upokorzony, pozbawiony środków do życia Karol wraca do kraju i przygotowuje plan rewanżu. Smoliński twierdzi, że film ten przedstawia "pewien polski kompleks”. - Ta prosta historia umożliwia Kieślowskiemu pokazanie Polski na początku lat dziewięćdziesiątych - mówi.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!
10 listopada startuje plebiscyt "Kino Wolność", w którym słuchacze Programu 3 Polskiego Radia oraz internauci będą mogli wybrać najważniejsze - ich zdaniem - polskie filmy nakręcone w latach 1989-2014, czyli od czasu pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Głosować można do 13 grudnia 2014 roku, a zwycięską trójkę poznamy dzień później.
Kino Wolność - czytaj więcej o plebiscycie >>>
Każdy użytkownik może raz na dobę głosować na 1, 2 lub 3 filmy. Przed przystąpieniem do plebiscytu należy zapoznać się z REGULAMINEM (pdf) >>>
***
Tytuł audycji: Do południa
Autor: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 9:20
(iwo/kul)