Ci, którzy od nas odeszli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ci, którzy od nas odeszli
Andrzej TurskiFoto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

W dniu Wszystkich Świętych wspominamy tych wszystkich, których już z nami nie ma.

Posłuchaj

Wspominamy Andrzeja Turskiego (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Był uwielbiany przez słuchaczy i widzów, szanowany i podziwiany przez kolegów z pracy. Andrzej Turski wybitny dziennikarz radiowy i telewizyjny. Współprowadził telewizyjną "Panoramę". Był autorem  popularnego programu "7 dni świat".  Od końca lat 60. był związany z Polskim Radiem, a latach 1982 - 1983 szefował Programowi Trzeciemu. Dziś szczególnie ciepło i z żalem wspominamy go tu, przy Myśliwieckiej. Andrzej Turski zmarł 31 grudnia 2013 roku, miał 70 lat. Wspomnienia o nim zebrał Marcin Pośpiech.
Na początku roku, 5 stycznia odszedł legendarny portugalski piłkarz Eusebio. Swoje największe sukcesy sportowe odnosił w latach 60. ubiegłego wieku. Był gwiazdą Benfiki Lizbona i reprezentacji Portugalii. Zdobył z nią trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w 1966 roku. Eusebio miał 71 lat. Jego wspomnienie przygotował Adam Malecki.
Działacz Komitetu Obrony Robotników w okresie PRL, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Potem przez 22 lat senator III RP. 13 lutego zmarł w Warszawie Zbigniew Romaszewski. Z wykształcenia był fizykiem, ale w działalności publicznej skupił się na prawach człowieka. Jego wspomnienie przygotował Damian Kwiek.
Nina Andrycz była nazywana heroiną polskiego teatru, grała na scenie, w filmie i telewizji. Była też poetką i pisarką. Artystka zmarła w styczniu tego roku. Jej wspomnienie przygotował Jan Niebudek.
24 kwietnia zmarł Tadeusz Różewicz, poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, a także prozaik, satyryk, tłumacz. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike za tom "Matka odchodzi". 8 lat później Europejską Nagrodę Literacką. Książki Tadeusza Różewicza przetłumaczono na 49 języków. Jego wspomnienie przygotowała Natalia Grzeszczyk.
Był jednym z najważniejszych przedstawicieli Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, najbardziej wpływowym komunistycznym politykiem lat 80. 25 maja zmarł w Warszawie Wojciech Jaruzelski. Pod koniec II wojny światowej walczył w armii gen. Berlinga, w wieku 33 lat sam został generałem. Potem pokonywał kolejne szczeble państwowej kariery, zostając ministrem obrony, premierem, sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR, w końcu prezydentem. Biografię generała przypomniał Damian Kwiek.
W tym roku pożegnaliśmy Zbigniewa Pietrzykowskiego, jednego z najlepszych polskich bokserów. Był czterokrotnym mistrzem Europy, trzykrotnym medalistą olimpijskim, trenerem, w końcu posłem na Sejm II kadencji. Jego wspomnienie przygotował Tomasz Gorazdowski.
Oleńka Bilewiczówna w "Potopie", Izabela Łęcka w "Lalce". Te role przyniosły Małgorzacie Braunek największą popularność. Zagrała w blisko 40 filmach, serialach i spektaklach teatru telewizji. M.in.: główne role w "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy, "Trzeciej części nocy" Andrzeja Żuławskiego. W kwietniu prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i społecznej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Została też odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odeszła 23 czerwca tego roku. Jej wspomnienie przygotowała Katarzyna Borowiecka
Artysta plakatu, grafik, współtwórca polskiej szkoły plakatu. Waldemar Świerzy był jednym z najsłynniejszych polskich plakacistów. Był profesorem projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec (Paryż), The Hollywood Reporter Los Angeles, Biennale w São Paulo, złote medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. W 2006 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jego wspomnienie przygotował Jan Niebudek.
Gerard Cieślik był najwybitniejszym polskim piłkarzem lat 50. Do końca życia przychodził na mecze ukochanego Ruchu Chorzów, klubu w którym spędził całą swoją karierę. Zmarł rok temu 3 listopada w Chorzowie. Swoimi osiągnięciami zasłynął nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce. To on strzelił 2 gole reprezentacji ZSRR w pamiętnym meczu na Stadionie Ślaskim.  Jego wspomnienie przygotował Michał Gąsiorowski
Jego twarz znają widzowie kina na całym świecie. 11 sierpnia tego roku w wieku 63 lat odszedł Robin Williams, aktor, komik,  ale także autor scenariuszy i reżyser. W swojej długiej karierze zagrał w ponad 60 filmach fabularnych i wielu serialach. Był laureatem 4 Złotych Globów, czterokrotnie nominowano go do Oscara. Tę nagrodę otrzymał w 1998 roku za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Buntownik z wyboru". Jego wspomnienie przygotował Ryszard Jaźwiński.

(mp, tj)

Polecane