Czy Unia Europejska zmieni politykę wobec imigrantów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Unia Europejska zmieni politykę wobec imigrantów?

David Cameron uważa, że liczba obcokrajowców, którzy mogą na dłuższy czas przyjechać do danego kraju, powinna być regulowana przez rząd w zależności od potrzeb państwa. Czy jego pomysł może być zrealizowany?

Posłuchaj

Czy Unia Europejska zmieni politykę wobec imigrantów? (Euranet/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Brytyjski premier twierdzi, że swobodny przepływ osób w UE powinien odbywać się tylko między krajami o takim samym poziomie rozwoju gospodarczego. Dla imigrantów z państw biedniejszych, powinny, jego zdaniem, obowiązywać kontyngenty.

Zdaniem dr Katarzyny Pisarskiej z Europejskiej Akademii Dyplomacji Wielka Brytania ma duży problem z imigracją. - Rocznie mówimy o 250 tysiącach ludzi przyjeżdżających na Wyspy. W ostatnich latach Wielka Brytania przeżywa ekonomiczny kryzys i wielu Brytyjczyków szuka przyczyny pogorszenia się ich dobrobytu. Najprostszą metodą jest spojrzeć na imigrantów, jako na osoby zabierające pracę. A to nie jest do końca prawda - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Jej zdaniem Wielka Brytania może ograniczyć przypływ imigrantów z krajów spoza UE, ale nie może zrobić nic z imigracją wewnątrz UE. - W momencie, w którym kraj ten ograniczy dostęp do swojego rynku dla obywateli Unii, podejmie decyzję o wyjściu ze Wspólnoty. Wielka Brytania jest częścią wspólnego rynku, a ten może funkcjonować wtedy, gdy jest swoboda przepływu towaru, usług, kapitału i ludzi - dodaje Katarzyna Pisarska.
Czy postawa Wielkiej Brytanii może wpłynąć na politykę UE w sprawie imigrantów? Piotr Kaczyński - niezależny analityk - mówi, że aby zmienić traktaty akcesyjne potrzebna jest zgoda wszystkich państw członkowskich UE. - Każde państwo będzie miało swoje pomysły. Jeśli dojdzie do renegocjacji traktatów to otworzy się puszka Pandory - twierdzi.

Według analityka musimy rozróżnić grupę, która migruje po to, żeby wykorzystywać przywileje od grupy, która migruje po to, żeby pracować albo studiować. - Debata publiczna na Wyspach Brytyjskich łączy te dwie grupy, a to jest podstawowy błąd - mówi Piotr Kaczyński.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Rafał Dymek (Fundacja im. Roberta Schumanna), Kazimierz Wójcicki (Ośrodek Studiów Wschodnich), Zbigniew Pisarski (prezes Fundacji Pułaskiego), Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych).

"Magazyn Europejski" powstał w ramach projektu Euranet Plus. Audycję prowadził Kuba Strzyczkowski.

(mp, ei)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane