Pakiet klimatyczny - ulga dla natury, katastrofa dla portfeli?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pakiet klimatyczny - ulga dla natury, katastrofa dla portfeli?
Elektrownia wiatrowa.Foto: Glow Images/East News

Zbliża się szczyt Unii w sprawie pakietu klimatycznego. Czy przyjęcie założeń pakietu przez Polskę zwiastuje katastrofę ekonomiczną? Prognozy mówią o tym, że wówczas ceny energii elektrycznej poszybowałyby w górę...

Posłuchaj

Pakiet klimatyczny - ulga dla natury, katastrofa dla portfeli? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak uważa Tomasz Teluk z Instytutu Globalizacji, Polska musi koniecznie zawetować propozycję Komisji Europejskiej, gdyż leży to w naszym interesie narodowym. - Polacy chcą dziś płacić niskie rachunki, a nie zastanawiać się nad tym, co będzie za 10 czy 20 lat. Jak na razie polityka Unii jest bez sensu. Wystarczy sobie zadać pytanie, jakie obecnie uzyskuje efekty i jakie są przy tym koszty wprowadzania tej polityki - przekonuje ekspert.

- To niemożliwe, by zastąpić tradycyjne źródła energii energetyką odnawialną w tak dużym kraju, jakim jest Polska. Oczywiście powinniśmy inwestować w nowe technologie, ale na razie są one nieopłacalne, bo koszty są ogromne, a pożytku jest z tego niewiele - dodaje gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Wiele osob uważa jednak, że Polska jak najbardziej powinna przyjąć pakiet klimatyczny w obecnym kształcie, proponowany przez Komisję Europejską. - Powinniśmy zaakceptować jak najbardziej ambitne cele klimatyczno-energetyczne, ponieważ będzie to w interesie Polski i Polaków - uważa Katarzyna Guzek, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.

Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego z dystansem podchodzi do prognoz mówiących o tym, że po przyjęciu pakietu ceny energii wzrosłyby dwu- lub trzykrotnie. - Chciałabym najpierw zobaczyć dokładne ekspertyzy mówiące o tak dużym wzroście cen. Poza tym, bardzo wiele mówimy o tanim węglu, ale to jest w rzeczywistości kosztowna iluzja. Zupełnie nie mówi się o kosztach zewnętrznych spalania węgla brunatnego - mówi. Według rzeczniczki społeczeństwo ponosi te koszty w rachunkach za opiekę zdrowotną.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Radosław Gawlik (Partia Zieloni, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA), Paweł Poprawa (Instytut Studiów Energetycznych AGH), Andrzej Szczęśniak (ekspert energetyczny), Wojciech Jakubik (businessalert.pl).

(fbi/mk)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane