"Nie potrafimy mówić o miłości"
- Nikt nas tego nie uczy, w Polsce nadal utrzymuje się model wychowania do wstydliwości: o pewnych tematach po prostu nie rozmawiamy - przekonuje seksuolog prof. Zbigniew Izdebski.
Foto: Glow Images/East News
- W ramach przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie nie podejmuje się sensownie tematyki związanej z miłością i seksualnością człowieka. W szkole nie uczymy się rozmawiać o tych jakże ważnych kwestiach - zaznacza rozmówca Joanny Mielewczyk i podkreśla, że generalnie rzecz biorąc często mówimy o zdrowiu fizycznym czy psychicznym, rzadko zaś o zdrowiu seksualnym.
Czy płeć ma wpływ na to, jak mówimy o miłości? - I kobieta, i mężczyzna w życiu codziennym wyznają miłość za pomocą dwóch słów, przy czym kobieta mówi: kocham cię i patrzy na mężczyznę, a on z reguły odburkuje: ja też - mówi pisarz Piotr Adamczyk, autor "Domu tęsknot", który specjalnie na potrzeby audycji przyjrzał się różnym miłosnym cytatom i podzielił się ze słuchaczami kilkoma historiami miłosnymi.
- Mówienie w związku o miłości bywa często zadaniem niełatwym. Ale gdzie mamy czuć się bezpiecznie, jak nie w związku? Ta relacja ma przecież dawać nam największe poczucie bezpieczeństwa. Takie, jakiego nie będziemy mieć nigdzie indziej - dodaje Zbigniew Izdebski.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.
"Seks nasz powszedni" na antenie Trójki co dwa tygodnie w nocy z niedzieli na poniedziałek od północy do godz. 2.00.
(mk/fbi)