Co wiemy o wyborach samorządowych?
2014-10-07, 15:10 | aktualizacja 2014-10-08, 16:10
16 listopada odbędą się wybory radnych, burmistrzów i prezydentów miast. Na ile interesujemy się wyborami? Czy znamy kandydatów? Czy weźmiemy udział w wyborach samorządowych?
Posłuchaj
Krzysztof Lorenc z Krajowego Biura Wyborczego przybliża słuchaczom audycji najważniejsze zasady głosowania, które po raz pierwszy zostanie przeprowadzone zgodnie z nowymi przepisami. Mówi o zmianach w systemie wyborczym, kwestiach związanych z frekwencją, ciszą wyborczą czy parytetami. - Od tych wyborów weszła zasada wyrównująca szanse kobiet i mężczyzn - informuje gość Kuby Strzyczkowskiego.
Profesor Radosław Markowski, socjolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, zauważa, że uczestnicząc w wyborach, "bierze się odpowiedzialność za to, kogo się wybiera". - Czasami idzie się do wyborów, żeby zapobiec jakiemuś nieszczęściu i zagłosować przeciwko poprzedniej władzy - mówi Markowski. Dodaje też, że głosujący mają "legitymację do tego, żeby móc później narzekać na niewywiezione śmieci czy krzywe drogi".
Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Gość audycji odnosi się również do kwestii głosowania w wyborach samorządowych na przedstawicieli określonych partii. - W gminach czy małych miejscowościach układ partyjny nie ma nic do rzeczy - zaznacza. Dopowiada też, że ważne jest głosowanie na "sensownych ludzi, a nie partie". Inaczej sytuacja wygląda w dużych aglomeracjach. - W wielkich miastach trzeba się zastanowić pod kątem tego, jakie dani prezydenci będą mieli wsparcie polityczne - zauważa socjolog.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Sergiusz Trzeciak (autor książki "Drzewo kampanii wyborczej, czyli jak wygrać wybory"), Adam Jelonek (profesor z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Jacek Kucharczyk (prezes zarządu Instytutu Spraw Publicznych).
(iwo/mk)