Dlaczego "Maria z przedmieścia" i "Zbuntowany anioł" podbiły świat?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego "Maria z przedmieścia" i "Zbuntowany anioł" podbiły świat?
Natalia Oreiro była gwiazdą takich seriali jak "Zbuntowany anioł" czy "Kachorra to ja" Foto: wikipedia/ CC/Marianagelves

Meksykańskie telenowele to fenomen współczesnej kultury popularnej. Potrafią w czasie emisji wyludnić ulice, przysporzyć twórcom fortuny i wykreować histerycznie ubóstwiane gwiazdy. Jak to możliwe?

Posłuchaj

Dlaczego "Maria z przedmieścia" i "Zbuntowany anioł" podbiły świat? (Z dala od Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Historie opowiadane w telenowelach dotyczą zawsze miłości i prawie zawsze miłości wbrew światu. Szczególnie te meksykańskie mówią też o kraju i ludziach z aspiracjami do lepszego życia i lepszego świata, do bogactwa. To aspiracje łączące ludzi na całym świecie, co częściowo może tłumaczyć fenomen popularności "tasiemców".

Ale jest jeszcze jedna tajemnica: charakterystycznie głośne dialogi i dramatyczna muzyka w chwilach wymagających uwagi. - Często jest tak, że panie oglądające seriale wykonują jednocześnie prace domowe. Piorą, sprzątają, gotują nie patrząc na ekran. Dlatego głosy i muzyka w telenowelach są dostosowane do tego rytmu życia - mówi Agata Pawłowska, która pisze w Meksyku doktorat z filozofii.
Telenowele kreują wielkie gwiazdy. Lucélia Santos ("Niewolnica Isaura), Thalía (Maria z przedmieścia) czy Natalia Oreiro  ("Zbuntowany anioł") dzięki swoim serialom stały się prawdziwymi królowymi szklanego ekranu. Więcej na ten temat usłyszeć można w materiale przygotowanym przez Sylwię Mróz i Jana Niebudka.

Na audycję "Z dala od Trójki" Jana Niebudka zapraszamy w każdy czwartek o 9.45.

(ei,fbi)

Polecane