Aplikacje, które przenoszą nas w przeszłość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aplikacje, które przenoszą nas w przeszłość
Screen ze strony Skyconcept.Saski360Foto: PR

O tej funkcji smartfonów pewnie nie wszyscy wiedzą, a jest bardzo przydatna i niezwykle ciekawa. Te urządzenia potrafią przenosić nas w czasie. Wystarczy odpowiednia aplikacja, np. "Ekartka 1939" albo "Saski360.pl".

Posłuchaj

Aplikacje, które przenoszą nas w przeszłość cz. 1 (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Program "Ekartka 1939" powstał na 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. - Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Warszawie w 1939 roku - mówi Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią.  - Po pierwszym wejściu mamy prosty kalendarz i w momencie, kiedy klikamy na jakiś dzień uruchamia nam się informacja o tym, co ważnego działo się wtedy w Warszawie. Mamy zdjęcie z barykady na ulicy Marymonckiej w Warszawie, możemy kliknąć na mapę i zobaczyć dokładnie, gdzie to jest. Możemy też pójść, stanąć w tym miejscu i porównać jak wyglądała Warszawa wtedy i jak wygląda dziś - opowiada.

"Lata wojny" - najważniejsze wydarzenia II wojny światowej>>>

- Zastanawialiśmy się w jaki sposób opowiedzieć o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pomyśleliśmy o aplikacji. Pierwszym pomysłem było właśnie stworzenie kalendarium wydarzeń września 1939 roku i opowiedzenie dzień po dniu, o tym co się działo - dodaje Agnieszka Tomasińska.

Twórcy aplikacji "Saski360.pl" dokładnie odtworzyli Pałac Saski w Warszawie. - Budynek zburzony przez Niemców zaraz po Powstaniu Warszawski można dziś podziwiać w internecie - mówi Tomasz Ogrodzki, jeden z twórców aplikacji. - Celem projektu było zaprezentowanie, jak zburzony Pałac Saski prezentowałby się w krajobrazie dzisiejszej Warszawy. Zbieraliśmy bazę materiałów multimedialnych, zdjęć lotniczych oraz panoram wykonywanych zarówno z lotu ptaka jak i z ziemi. Z drugiej strony na podstawie już istniejącej koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego pracowaliśmy na modelem trójwymiarowym, który umożliwił potem zintegrowanie tego projektu w całość - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Mariusz Krzemiński.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mp)

Polecane