Henryk Sienkiewicz bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Henryk Sienkiewicz bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania
Henryk Sienkiewicz sportretowany przez Kazimierza PochwalskiegoFoto: Wikimedia/CC

W najbliższą sobotę już po raz trzeci odbędzie się w całej Polsce Narodowe Czytanie. Tym razem akcja skupi się na "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

Posłuchaj

Henryk Sienkiewicz bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Celem akcji jest propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki. Inicjatorem Narodowego Czytania jest prezydent Bronisław Komorowski. Jak zapowiada w audycji "Do południa" aktor i reżyser Jarosław Gajewski, prezydencka para będzie uczestniczyła we wspólnym czytaniu adaptacji "Potopu" w warszawskim Ogrodzie Saskim

Plakat
Plakat III edycji akcji, fot. mat. prasowe

- Autorem adaptacji jest jeden z najwybitniejszych polskich poetów Bronisław Maj. Musiał on zaadaptować tę powieść, w przeciwnym razie nasze wspólne czytanie trwałoby ponad pięćdziesiąt godzin - wyjaśnia gość Katarzyny Pruchnickiej.

Warszawskie czytanie "Potopu" rozpocznie się w samo południe i potrwa kilkanaście godzin. Poza Anną i Bronisławem Komorowskimi, wezmą w nim udział także wybitni aktorzy, m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Anna Seniuk, Andrzej Grabowski, Jan Peszek, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz, Piotr Cyrwus i Iza Kuna. - Będą im towarzyszyć muzycy, wśród nich Wojciech Mazolewski i Pink Freud, Marcin Masecki i Bartosz Hajdecki - zapowiada Jarosław Gajewski i dodaje, że sam będzie odczytywał fragment, który nosi tytuł "Porwanie zdrajcy", w którym to Kmicic odwiedza księcia Radziwiłła i i organizuje jego porwanie.

Radiowa Trójka przez całą sobotę 6 września relacjonować będzie wydarzenia związane z Narodowym Czytaniem w swoich serwisach informacyjnych.

Poza Warszawą, akcja będzie się odbywała w bardzo wielu większych i mniejszych miastach i miejscowościach. We wrocławskich tramwajach i autobusach wolontariusze ubrani w stroje z epoki Sienkiewiczowskich bohaterów także przeczytają fragmenty "Potopu". W Słupsku nagrane na nośnikach elektronicznych fragmenty utworów Sienkiewiczowskich będą odtwarzane w autobusach. W Bojanowie przez "Trylogię" przeprowadzi słuchaczy postać Michała Wołodyjowskiego. W ramach akcji odbędzie się również koncert gitarowy utworów romantycznych.

W Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce, podobnie jak w roku ubiegłym, w akcji udział wezmą osadzeni odbywający karę oraz funkcjonariusze i pracownicy. W Ustroniu czytanie odbędzie się w galerii, w Bydgoszczy w przedszkolu. W Mińsku Mazowieckim zorganizowany będzie maraton czytelniczy dzieł Henryka Sienkiewicza. Celem akcji jest wpis do Księgi Rekordów Guinnessa, a także pobicie akcji czytania bez przerwy z poprzedniego roku (dzieła Fredry czytano przez 11 godzin).

Pierwsza edycja Narodowego Czytania odbyła się w 2012 roku, czytano wtedy "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Rok później, we wspólne czytanie utworów Aleksandra Fredry zaangażowało się już ponad 700 miejscowościach.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału przygotowanego przez Gabrielę Darmetko.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mat. prasowe, fbi)

Polecane