Trójka|Na wyciągnięcie ręki...
Fundacja Neuropozytywni: ciesz się codziennością
2014-08-19, 10:08 | aktualizacja 2014-08-19, 16:08
- Najważniejsze jest to, jak hasło "neuropozytywni" zostało przyjęte przez samych pacjentów. Oznacza sposób myślenia o sobie w chorobie - mówi Izabela Czarnecka, prezes Fundacji Neuropozytywni.
Posłuchaj
- Ja nie powiem, że dobrze jest jeździć na wózku. Ale można na tym wózku żyć pozytywnie, dawać coś innym. Nie powiem też, że fajnie jest mieć aparat słuchowy i problemy z widzeniem. To jest jednak moje życie i ono jest jedno! - przekonuje prezes. - Można się cieszyć choćby z tego, że udało się rano wstać, wypić kawę. Wiem, że to może brzmieć naiwnie, ale wielu ludziom się to nie udało - dodaje.
- Naszym największym powodem do radości jest uzyskanie patronatu Europejskiej Federacji Towarzystw Neurologicznych nad działaniami Fundacji Neuropozytywni. To wszystko działo się stopniowo. Najpierw współpracowaliśmy z Europejską Federacją SM, potem z Międzynarodową Federacją SM. Następnie ktoś nas docenił, zaufał nam - cieszy się Jakub Walicki, wiceprezes Fundacji.
Pozytywną postawę fundacja chce promować też w kwartalniku "Neuropozytywni". - Poza historiami osób, które są doświadczone chorobą neurologiczną, są tam też rozmowy z naukowcami. W najbliższym numerze będzie wywiad z wybitnym profesorem, twórcą neurorehabilitacji - zapowiada Izabela Czarnecka. Fundacja prowadzi też własny kanał radiowy w internecie.
Przy fundacji powstała Polska Rada Mózgu. - Chcemy się angażować w zmianę postrzegania osób z chorobami mózgu, nie tylko SM bądź chorobami neurologicznymi - dodaje prezes. W ciągu najbliższego roku fundacja chce powołać do życia nowe pismo "Świat mózgu".
Posłuchaj całej rozmowy Elżbiety Korczyńskiej.
Audycja "Na wyciągnięcie ręki" na antenie Trójki w każdy poniedziałek o godz. 18.35.
(fbi, ei)