Festiwal Skrzyżowanie Kultur: najciekawsze zjawiska muzyki i kultury

- W tym roku byłam w Senegalu. Takie podróże nie są bez wpływu na myślenie o festiwalowym programie. Przy ich okazji człowiek się styka z wybitnymi artystami, o których nie miał pojęcia - opowiada w "Do południa" Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur: najciekawsze zjawiska muzyki i kultury

Grupa Barbatuques

Foto: Inae Coutinho/mat.prasowe

Festiwal Skrzyżowanie Kultur: najciekawsze zjawiska muzyki i kultury (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur - zainicjowany przez władze miasta w 2005 roku, a organizowany od początku przez Stołeczną Estradę - to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas ponad 177 artystów indywidualnych i grup z ponad 60 krajów.

Dyrektor artystyczna imprezy Maria Pomianowska gościła w audycji "Do południa". - Wkrótce jadę do Korei, potem do Iranu i Pakistanu. Takie podróże to możliwość spojrzenia w twarze artystom, dotknięcia sztuki - obserwując ją na scenie czy wspólnie grając. Potem niektórzy z artystów występują przed polską publicznością - opowiada gość Katarzyny Borowieckiej .

Tegoroczna edycja Skrzyżowania Kultur nosi tytuł "Legendy i odkrycia". - Cała Rada Festiwalowa podróżuje, przywozimy ze sobą odkrycia, doświadczenia i obserwacje. Potem przekładamy je na program festiwalowy - mówi Maria Pomianowska.

Głównym założeniem i misją Festiwalu jest promowanie wśród Polaków bogactwa kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jak współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Nieustannie poszukujący i rozwijający się. Podróż w głąb najciekawszych regionów muzycznych zostanie wzbogacona o charakterystyczne dla festiwalu warsztaty muzyczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów.

Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur są m.in. Hugh Masekela, Barbatuques, Mahmoud Ahmed, Zé Luis, Rastak.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mp/mk)

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.