Jakie sankcje nałoży na Rosję Unia Europejska?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie sankcje nałoży na Rosję Unia Europejska?
Foto: Parlament Europejski

Po katastrofie malezyjskiego boeinga słowo "sankcje" jest w krajach unijnych odmieniane przez wszystkie przypadki. Czy i jakich posunięć Unii Europejskiej może się w praktyce obawiać Rosja?

Posłuchaj

Podzielone zdania nt. sankcji po katastrofie malezyjskiego boeinga (Europa od kuchni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak tłumaczy Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, najczęstszym rodzajem sankcji nakładanych przez Unię Europejską są: embargo na broń, sankcje ekonomiczne (np. zamrożenie aktywów firm) oraz sankcje dyplomatyczne, czyli zakaz wjazdu dla konkretnych dyplomatów danych krajów.

W sprawie surowszych kar dla Rosji unijne kraje są wciąż podzielone. - Polska, kraje bałtyckie, Wielka Brytania i Szwecja chcą zaostrzenia sankcji. Pozostałe kraje, zwłaszcza te, które prowadzą interesy z Rosjanami, do tej pory były niechętne - mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron opowiada się za nałożeniem sankcji gospodarczych. - Chce wstrzymać m.in. import rosyjskich surowców energetycznych. Mowa jest także o embargu na dostawy broni. O tym rozmawiali unijni ambasadorowie, ale zakończyli spotkanie bez uzgodnień - tłumaczy Beata Płomecka.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, UE jest gotowa do rozmów o sankcjach, ale tych uzgodnionych jeszcze przed katastrofą malezyjskiego boeinga. Będzie też raczej chciała samego przyspieszenia procesu wprowadzania sankcji, ale nie zaostrzenia.

Kto i jak podejmuje decyzję o wprowadzeniu sankcji? - Muszą się na nie zgodzić wszystkie kraje członkowskie. W praktyce najczęściej z inicjatywą występują instytucje unijne, ale wcześniej powinien się pojawić sygnał polityczny. Potem Komisja Europejska przygotowuje regulacje, a Rada Europejska musi je zatwierdzić większością kwalifikowaną - porządkuje Elżbieta Kaca.

Posłuchaj całej audycji przygotowanej przez Ernesta Zozunia.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(fbi, ei)

Polecane