USA i Unia Europejska w gospodarce coraz bliżej?
2014-07-15, 17:07 | aktualizacja 2014-07-15, 22:07
Jeżeli zostanie podpisana umowa handlowa pomiędzy USA a Unią Europejską, może powstać największa na świecie strefa wolnego handlu. Na jakim etapie są negocjacje?
Posłuchaj
Unia Europejska szacuje, że zniesienie barier handlowych przyniesie jej korzyści w wysokości 120 miliardów euro rocznie. Umowa ma objąć rolnictwo, handel, inwestycje, przepływ kapitału i ludzi oraz najważniejsze - surowce energetyczne.
- Stany Zjednoczone i Europa w przestrzeni regulacji gospodarczych chcą się zbliżyć. Generalnie wolny rynek połączony między Stanami, a Europą jest dla nas bardzo korzystny. Wydaje się, że to jest naturalna konsekwencja tego, co się działo na Ukrainie, dzieje w Azji, szczególnie w najbliższym otoczeniu Chin oraz Indii, a także różnych nowych centrów, które konfigurują na nowo porządek światowy - tłumaczy Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Surowce energetyczne, a zwłaszcza gaz, stały się głównym tematem podczas szóstej rundy negocjacji nad umową. - Europejczycy chcą zmniejszyć zależność od dostaw z Rosji i szansę widzą w negocjowanej właśnie umowie o wolnym handlu. Podczas rokowań Bruksela ma zabiegać o zniesienie ograniczeń w eksporcie amerykańskich surowców energetycznych do Europy, a zwłaszcza gazu. Stany Zjednoczone jednak nie chcą rezygnować z systemu licencji. Każdy producent w USA, który chce sprzedawać surowce poza granicami, musi otrzymać specjalne pozwolenie. To ma gwarantować Stanom bezpieczeństwo energetyczne i pozwala utrzymywać niskie ceny energii - relacjonuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Interesy obu stron są jasne - wspólny, silny organizm gospodarczy. Są jednak podmioty, którym taki organizm nie jest na rękę. Podczas rozmów amerykańsko - unijnych na jaw wychodzą niepokojące fakty. Chodzi m.in. o zatrzymanie w ostatnich dniach przez niemieckie służby dwóch obywateli Niemiec podejrzanych o działalność agenturalną na rzecz Stanów Zjednoczonych. Takie sytuacje mają zaburzyć zaufanie negocjujących. Mimo to negocjacje posuwają się do przodu i wyznaczony termin ich zakończenia, 2016 rok, zdaniem komentatorów wydaje się realny.
Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.
(bc, ei)