"Kobiety mocy": zielarki, bajarki, dule

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kobiety mocy": zielarki, bajarki, dule
Fragment zdjęcia, jakie można zobaczyć na wystawie "Kobiety mocy"Foto: mat. promocyjne

Osób praktykujących i poszukujących innych form duchowości jest w Polsce coraz więcej - przekonuje Katarzyna Majak, autorka wystawy "Kobiety mocy", jaką można oglądać w słupskiej Baszcie Czarownic.

Posłuchaj

"Kobiety mocy": zielarki, bajarki, dule (Teren kultura/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Praca nad tym projektem trwała ponad rok. Sam proces zaczął się oczywiście dużo wcześniej. Początkowo interesowałam się kobietami, które przechodzą z religii do religii, są konwertyczkami  - mówi Katarzyna Majak.

Na wystawę "Kobiety mocy" ostatecznie złożył się cykl portretów i rozmów ze współczesnymi kobietami zamieszkującymi polskie wsie i miasta. Bohaterki tego projektu to kobiety zajmujące się alternatywnymi formami duchowości. Są wśród nich uzdrowicielki, wizjonerki, szeptunki, przewodniczki duchowe oraz artystki.

Kobiety są przedstawicielkami różnych tradycyjnych nurtów pogańskiej duchowości, część z nich natomiast wyznaje własne autorskie systemy duchowości. Wspólnym mianownikiem ich wierzeń i idei jest podkreślanie wagi związku człowieka z naturą, której uosobieniem jest mityczna władczyni - Matka Ziemia.

Kobiety Mocy ukazane są w reprezentacyjnych, rytualnych strojach ozdobionych biżuterią mającą znaczenie magiczne, niektóre przedstawione są z atrybutami w dłoniach: piórami, kamieniami, muszlami, bębnem szamańskim, ziołami, mieczem, sierpem, magicznymi figurkami i innymi przedmiotami przypominającymi insygnia królewskie.

Projekt po raz pierwszy zaprezentowany został w 2012 roku i pokazywany był w kraju, ale także na Słowacji, Słowenii i w Nowym Jorku. Wystawę do 7 września można oglądać w słupskiej Baszcie Czarownic.

 

(mat. promocyjne, mk)

Polecane