Coraz więcej ofiar wirusa Ebola. Ogniska w nowych państwach
2014-07-09, 18:07 | aktualizacja 2014-07-09, 23:07
W Sierra Leone, Liberii i Gwinei odnotowano od 3 lipca 50 nowych przypadków gorączki krwotocznej Ebola i 25 zgonów na nią - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). - Epidemia rozszerza się, stanowi realne zagrożenie już nie tylko dla państw położonych nad Zatoką Gwinejską - mówi gość audycji "Trzy strony świata", afrykanista Błażej Popławski.
Posłuchaj
Według komunikatu WHO, z najnowszych danych ministerstw zdrowia trzech wspomnianych państw wynika, że trwająca od lutego epidemia spowodowała tam łącznie 844 zachorowania i 518 zgonów. Od 3 lipca w Gwinei zmarły dwie kolejne ofiary wirusa Ebola, ale w ubiegłym tygodniu nie odnotowano w tym kraju żadnych nowych zachorowań. W Sierra Leone zarejestrowano od 3 lipca 34 nowe przypadki zachorowania i 14 zgonów, zaś w Liberii odpowiednio 16 i 9. - Liczby te wskazują, że aktywne szerzenie się wirusa ma tam nadal miejsce - zaznacza komunikat.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".
- Większość państw, na terenie których wirus zbiera śmiertelne żniwo to organizmy, które upadły z wymiarze instytucjonalnym dekadę temu, obecnie odnotowują zauważalny wzrost PKB. To społeczeństwa w okresie transformacji - mówi Błażej Popławski.
Według niego w czterdziestoletnich dziejach wirusa Ebola Afryka Zachodnia zawsze była rejonem bezpiecznym. Głównymi ogniskami zapalnymi były Kongo, Sudan i Uganda. - Dziś świat się kurczy, następuje globalizacja, ludzie podróżują. Pewnie także dlatego, na początku roku, ogniska Eboli pojawiły się w Gwinei, Sierra Leone, Liberii - mówi gość Ernesta Zozunia.
WHO wskazuje, że do zarażania się wirusem dochodzi przede wszystkim przy opiekowaniu się osobami chorymi i na pogrzebach - czyli w kręgach rodzinnych. - Jeśli nie powstrzymamy rozprzestrzeniania się wirusa w kilku punktach zapalnych w trzech krajach, nie będziemy mogli mówić, że kontrolujemy epidemię - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.
Do słuchania audycji "Trzy strony świata" zapraszamy w poniedziałki i środy o godz. 16.45.
(PAP/IAR/Trójka/mp)