Lepiej przeczekać burzę? Jak mądrze rozwiązywać konflikty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lepiej przeczekać burzę? Jak mądrze rozwiązywać konflikty
Foto: Glow Images/East News

Co należy zrobić, by rozwiązanie konfliktów było przyjemnością? Odpowiedź na to pytanie zna Richard Bolstad, który był gościem "Klubu Trójki".

Posłuchaj

Jak rozwiązywać konflikty? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Konfliktami interesowałem się od dziecka, bo dorastałem w rodzinie, w której było wiele konfliktów, z którymi nie zawsze radzili sobie rodzice. Chciałem się dowiedzieć, jak można rozwiązać tego typu problemy z sukcesem - mówi dr Richard Bolstad, ekspert w dziedzinie komunikacji, którego specjalnością jest rozwiązywanie konfliktów. Trener NLP, czyli programowania neurolingwistycznego,  przyznaje, że od tego czasu pracował i szkolił ludzi w tym kierunku.
Richard Bolstad współpracował z ludźmi z terenów ogarniętych konfliktami. - Uczyłem też ludzi, jak budować osobiste relacje z partnerami, dziećmi, z kolegami z pracy, by efektywnie rozwiązywać konflikty w relacjach - opowiada.


Prowadzący program podkreśla, że są konflikty, których nie można rozwiązać, jak np. te opisane przez Szekspira. - Kiedy prowadzimy badania na temat par i związków intymnych, okazuje się, że 69% konfliktów dotyczy wartości oraz głębokich przekonań ludzkich. Tego rodzaju problemów nie można rozwiązać w 10 minut, co nie znaczy, że nie można z nim nic zrobić. Są to takie konflikty, które w normalnym ujęciu ludzie uznają za nierozwiązywalne - wyjaśnia specjalista.

Zdaniem Richarda Bolstada pomimo tego, że jesteśmy różni możemy nauczyć się żyć ze sobą i wpływać na siebie nawzajem tak, by to budowało relację, a nie ją rozdzielało. - Ludzie nie wiedzą, jaką cenę płacą za unikanie konfliktu, który wisi w powietrzu. Nasze relacje są bardzo cenne i nie możemy sobie pozwolić na to, by unikać konfliktów czy trudności w nich, naprawdę potrzebujemy nauczyć się umiejętności ich rozwiązywania - podkreśla ekspert.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Richard Bolstad jest Nowozelandczykiem, ale pracował na wszystkich kontynentach, między innymi w Sarajewie. Jego metoda, którą nazwał Transforming Communication, jest podstawą podręczników, według których szkoleni są lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, menedżerowie, politycy. Według psychologa, większości konfliktów dałoby się uniknąć, gdybyśmy umieli się dobrze komunikować.

O czym świadczy aktualny konflikt na Ukrainie? Co jest kluczowe dla rozwiązania tego typu problemów? Czy żyjemy w kulturze unikania konfliktu? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Polecane