Mundial 2014. Dzielnice wojny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mundial 2014. Dzielnice wojny
zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Piłka nożna wraca do kraju, który uczynił z niej religię. Już za niewiele ponad dwa tygodnie w Brazylii początek mundialu. W ostatnich miesiącach władze kraju robiły wiele by zapewnić bezpieczeństwo w miastach w których rozgrywane będą mecze i poprawić swój wizerunek.

Problem w tym, że wiele z tych działań budzi ogromne kontrowersje i oskarżenia o łamanie praw człowieka. Głównie chodzi o program "odzyskiwania" i "oczyszczania" dzielnic biedy z przestępców. Przeprowadza go między innymi policja w Rio de Janeiro. W mieście, w którym w slumsach mieszka prawie milion czterysta tysięcy osób.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Brazylia jest podzielona - przeciwnicy piłkarskiej imprezy demonstrują na ulicach największych miast. Od początku przygotowań do mundialu w Brazylii zorganizowano kilkadziesiąt dużych demonstracji. Największe protesty - w Sao Paulo, Rio de Janeiro i Belo Horizonte - miały miejsce w czasie ubiegłorocznego Pucharu Konfederacji. Brazylijczycy nie mogą pogodzić się z ogromnymi wydatkami na organizację największej piłkarskiej imprezy na świecie. Manifestanci chcą, by wydawać więcej pieniędzy na edukację i służbę zdrowia, a mniej na stadiony, które po zakończeniu mundialu pozostaną puste.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Do wysłuchania reportażu Marcina Pośpiecha, zapraszamy w czwartek 29 maja o godz. 18.15.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

Polecane