Słucham: Wolność - "Lewy czerwcowy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słucham: Wolność - "Lewy czerwcowy"
Kadr z teledysku "Lewy czerwcowy" Foto: youtube.com/S.P. RECORDS

4 czerwca 1992 roku upadł rząd Jana Olszewskiego. Polska prawica do dziś porównuje to wydarzenie do konfederacji targowickiej. Kilka lat później piosnką "Lewy czerwcowy" wydarzenia te skomentował zespół Kult.

Posłuchaj

Kazik Staszewski i Piotr Stelmach o piosence "Lewy czerwcowy" (Słucham: Wolność/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Lider Kultu Kazik Staszewski opowiadał w Trójce, że bardzo dobrze pamięta poświęcony tym wydarzeniom film "Nocna zmiana". - I pamiętam te archiwalne nagrania, te targi i dywagacje o tym, kto przejmie władzę. Byłem bardzo zdegustowany, że słowa księcia Bogusława Radziwiłła o rozdzieraniu sukna są jakieś takie aktualne w roku 1992… A dotyczy to przecież naszej ojczyzny, to mnie bardzo zbulwersowało - opowiadał Kazik Staszewski w audycji "Słucham: Wolność".

Kolejnym po Janie Olszewskim premierem został Waldemar Pawlak. - Akurat on w tamtym towarzystwie zachował się porządnie i był zaskoczony całą sytuacją. Ale piosenka doprowadzona do absurdu musiała pokazywać całą drogę życiową bohatera - opowiadał Kazik.

Dziennikarz muzyczny Trójki Piotr Stelmach podkreśla, że Kazik jest bacznym obserwatorem tego, co się dzieje w Polsce. - To jeden z facetów wyczulonych jak barometr. Obserwuje polską rzeczywistość i daje temu wyraz - dodał Piotr Stelmach.

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(ei/mk)

Polecane