"Dymna" - biografia znakomitej aktorki i szlachetnego człowieka
2014-05-23, 09:05 | aktualizacja 2014-05-23, 14:05
Książka Elżbiety Baniewicz to fascynujący portret jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, a zarazem osoby oddanej innym, szczególnie chorym i niepełnosprawnym, dla których założyła fundację.
Posłuchaj
"Nigdy bym się nie spodziewał, jak ważną postacią życia kulturalnego i społecznego stanie się piękna i skromna Małgosia Dziadyk".
Jak mówi w audycji "Trójkowy znak jakości" redaktor Michał Nogaś , na Annę Dymną nie można patrzeć jedynie przez pryzmat jej teatralnych i filmowych dokonań, ale także trzeba wziąć pod uwagę to, co robi dla innych.
A książka Baniewicz pozwala poznać zarówno życie prywatne i karierę aktorki, ale też przyjrzeć się, jak kształtowała się jej szlachetna postawa wobec innych, co zaowocowało stworzeniem Fundacji "Mimo Wszystko” i cyklem telewizyjnych przejmujących programów telewizyjnych " Spotkajmy się".
Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>
- Ta pozycja to przewodnik po życiu Dymnej. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy - podkreśla Nogaś.
Dzieciństwo Anna miała szczęśliwe, choć z powodu problemów finansowych pod koniec każdego miesiąca jej mama gotowała jedynie zupę kminkową, której aktorka nienawidzi do dziś. Była wzorową uczennicą. W książce znajdziemy jej świadectwo z rzędem piątek od sprawowania po wychowanie fizyczne. Co ciekawe, w dzieciństwie nie marzyła o byciu aktorką. To marzenie rozbudził w niej jej sąsiad - aktor, który zaprosił ją na warsztaty.
Potem los do Anny uśmiechał się wielokrotnie. Od początku miała szczęście. Niedługo po tym, jak dostała się do szkoły teatralnej zaczęła grać ze swoimi mistrzami. Występowała na deskach najważniejszych krakowskich teatrów. Stworzyła niezapomniane, charakterystyczne role, choćby w "Nocy listopadowej" w reżyserii Andrzeja Wajdy. A potem w jej życiu pojawił się on - Wiesław Dymny.
Książka jest bardzo bogato ilustrowana, znajdziemy w niej zdjęcia aktorki (m.in. takie, na którym tańczy z Masajami), wycinki z gazet, różnego rodzaju notatki, a także listy, jakie do Dymnej pisali fani.
Autorką pozycji jest Elżbieta Baniewicz ,dziennikarka od lat związana z polskim teatrem, baczna obserwatorka, sama siebie nazywająca zwolenniczką starej szkoły. Książka napisana jest z perspektywy osoby, która od lat "śledzi" Dymną, pamięta jej pierwsze lata kariery, ma na jej temat swoje zdanie i nie obawia się go zaprezentować. Baniewicz jest także autorką monografii o Kazimierzu Kutzu i Januszu Gajosie.
Anna Dymna będzie gościem Baszki Marcinik w Boże Ciało po godz. 16. 00
Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.
(kk/mp)