Co UE może zaoferować Ameryce Łacińskiej?
2014-05-13, 18:05 | aktualizacja 2014-05-13, 18:05
Dialog, współpraca gospodarcza i pomoc rozwojowa. To trzy filary relacji UE i Ameryki Łacińskiej od 15 lat, czyli od pierwszego Międzyregionalnego Szczytu w Rio de Janeiro. Współpraca unijno-amerykańska nabrała rozpędu po utworzeniu w 2010 roku Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Posłuchaj
Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Magdalena Skajewska mówi, że oprócz spotkań politycznych oba regiony podjęły także wspólne inicjatywy na rzecz badań, innowacji, migracji czy walki z handlem narkotykami. Na polu gospodarczym Unia Europejska jest drugim największym partnerem handlowym Ameryki Łacińskiej.
W ciągu 18 lat UE przeznaczyła ponad 1 mld euro na inwestycje. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-20 Unia zamierza wydać na ten cel kolejne 2,5 mld euro. Szczyty Unia-Ameryka Łacińska i Karaiby, które są okazją do omówienia wszystkich tych spraw, mają miejsce co dwa lata. Ostatni odbył się w Chile w 2013 roku, kolejny planowany jest w przyszłym roku w Brukseli.
Zdaniem szefowej Fundacji "Unia Europejska Ameryka Południowa" Benity Ferrero-Waldner Ameryka Łacińska jest teraz w bardzo dobrym momencie, czyli momencie wzrostu gospodarczego. - To bardzo ważne dla Unii. Ameryka Łacińska potrzebuje wszystkiego, teraz modernizują się tam wszystkie kraje. Tam jest olbrzymi popyt, a my potrzebujemy nowych rynków. Europa może zaproponować wszystko, a przecież wywodzimy się z tej samej kultury - dodaje.
Przygotowana przez Łukasza Walewskiego audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.
(mp)