Przeboje legendarnego Radia Luksemburg
2014-05-07, 13:05 | aktualizacja 2014-05-08, 17:05
Pomysł koncertu oparty był na wspomnieniach dotyczących legendarnego Radia Luksemburg. Wystąpili Ania Rusowicz, Maciej Maleńczuk i Mietek Szcześniak. Gośćmi honorowymi koncertu byli Henryk Wielki Książę Luksemburga i Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga oraz Para Prezydencka: Anna i Bronisław Komorowscy.
Koncert odbył się 7 maja 2014 roku o godzinie 18.00 w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Programie 3 Polskiego Radia. Transmitowany był na antenie Programu 3, a także (w wersji wideo) na stronie internetowej.
Prowadzący koncert dziennikarze muzyzni Trójki Wojciech Mann i Marek Niedźwiecki między utworami opowiadali o piosenkach, o czasach, w których powstały oraz o tym, jaką rolę odegrało Radio Luksemburg w świadomości polskiej inteligencji.
Pomysł koncertu oparty został na wspomnieniach dotyczących legendarnego Radia Luksemburg, będącego "oknem na świat" dla wielu Polaków w latach 60. i 70. Dzięki tej kultowej rozgłośni mogliśmy słuchać rockandrollowych przebojów, którymi zachwycała się młodzież w Londynie, Paryżu, Madrycie czy Rzymie - mówi Magda Jethon, Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia. W trakcie koncertu usłyszeliśmy m.in. piosenki z repertuaru Franka Sinatry, Roya Orbisona, Tiny Turner oraz The Rolling Stones czy The Beatles.
Koncerty w Trójce. Słuchaj i oglądaj wideo >>>
Największe przeboje z tamtych lat wykonali popularni polscy artyści: Ania Rusowicz , Maciej Maleńczuk i Mietek Szcześniak .
Jak mówiła przed koncertem Ania Rusowicz, chociaż od czasu Radia Luksemburg minęło wiele lat, tak naprawdę w ludziach niewiele się zmieniło. - Tak samo potrzebujemy przecież przyjaźni, miłości, czy dobrej muzyki - przyznała.
Mietek Szcześniak przyznał natomiast, że był trochę za młody, żeby świadomie słuchać Radia Luksemburg. - I to dzięki Trójce dowiedziałem się, co się działa w Radiu Luksemburg. Na koncert wybrałem między innymi Beatlesów, bo oni są królami - mówił tuż przed koncertem.
Urszula Dudziak wspomina, jak bardzo wraz z Michałem Urbaniakiem byli zaszczyceni, gdy dowiedzieli się, że ich utwór "Papaja" jest sygnałem Radia Luxemburg. - To była dla nas nobilitacja, prestiż - mówi artystka.
Maciejowi Maleńczukowi Radio Luxemburg kojarzy mu się z radioodbiornikiem babci i lekkim szumem, ale też ze znakomitą muzyką. - Był tam niesamowity DJ, puszczał same czadowe numery. Tak wyglądał wtedy pop. Umówmy się, nie wyglądał tak jak w Polsce - podkreśla muzyk.
Na widowni studia koncertowego zasiedli zaproszeni goście, znani artyści, dziennikarze oraz słuchacze Trójki. Godzinny koncert był transmitowany na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>
Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.
Sponsorami koncertu byli: