Osobiste i intymne oblicze Susan Sontag

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Osobiste i intymne oblicze Susan Sontag
Susan Sontag zmarła w 2004 rFoto: PAP/EPA/JON HRUSA

"Myśl to forma odczuwania" - tak zatytułowana jest książka, będąca zapisem wywiadu ze znaną intelektualistką i eseistką. - To kolejne oblicze tej pisarki i myślicielki. W tym przypadku oblicze osobiste, bo rzeczy o których mówiła Susan Sontag, były bardzo intymne i pozostają uniwersalne - opowiadał Michał Nogaś.

Posłuchaj

Michał Nogaś opowiada o książce "Myśl to forma odczuwania" (Trójkowy znak jakości/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Myśl to forma odczuwania" w zasadzie ma dwóch współautorów. Pierwszym jest Susan Sontag, a drugim przeprowadzający wywiad dziennikarz, redaktor pisma "Rolling Stone" Jonathan Cott. Spotkali się na uniwersytecie, gdzie Cott studiował, a Sontag wykładała. Ich długoletnia znajomość zaowocowała wywiadem dla magazynu "Rolling Stone".  

Wydawnictwo
Wydawnictwo Karakter

W 1978 roku Cott przeprowadził z Susan Sontag rozmowę, której zaledwie część została opublikowana rok później na łamach pisma. Teraz ukazuje się ona po raz pierwszy w całości, w książce "Myśl to forma odczuwania".
- To kolejne oblicze tej pisarki i myślicielki. W tym przypadku oblicze osobiste, bo rzeczy o których mówiła Susan Sontag, były bardzo intymne i nadal pozostają uniwersalne - opowiadał Michał Nogaś.
Sontag w chwili rozmowy z Cottem była tuż po wygranej batalii z nowotworem piersi. - Skłoniło ją to do długiej refleksji nad chorobą i cierpieniem, a w efekcie napisała książkę "Choroba jako metafora". W wywiadzie opowiadała o panice, lęku, o perspektywie szybkiej śmierci i o tym, czy od takiej myśli można się uwolnić - opowiadał Michał Nogaś.
Z biegiem książki rozmówcy przechodzą jednak też na inne tematy. Sontag mówi o ludziach nierozumianych przez większość, tłumaczy czym są "kultura winy" i "kultura wstydu", opowiada czym było dla niej czytanie i jak odkrywała muzykę. - Ta książka to też znakomite narzędzie do obserwacji tego, jak pracował umysł Susan Sontag, która cały czas sobie i innym zadawała przewrotne i interesujące pytania - dodał dziennikarz Trójki.

Więcej informacji o książce usłyszeć można w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania!

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(ei / ac)

Polecane