Johnny Cash o sobie. "Ta autobiografia może zaskoczyć fanów"
2014-04-15, 13:04 | aktualizacja 2014-04-22, 11:04
Jak podkreśla dziennikarz muzyczny Jan Chojnacki, Johnny Cash był jednym z nielicznych artystów, którzy potrafili połączyć bunt z kulturą muzyczną, czego - jego zdaniem - nie umieli osiągnąć punkowcy. - W muzyce zbuntowanych końca lat 70. i początku lat 80. jest sam bunt. Natomiast w muzyce Casha jest i bunt, i kultura muzyczna - uważa.
Posłuchaj
Jak dodaje gość "Do południa" muzykowi we wspaniały sposób udało się także "przerzucić most między estetyką rock and rolla z pierwszej połowy XX wieku i tego z początku XXI wieku". - Wystarczy posłuchać choćby coveru piosenki Depeche Mode "Personal Jesus" - twierdzi.
17 lat po amerykańskiej premierze na półki polskich księgarń trafia książka o tym niezwykłym człowieku - "Cash autobiografia" (wydawnictwo Czarne). Jak mówi w audycji "Do południa" redaktor Michał Nogaś, ta pozycja "może być pewnym zaskoczeniem dla fanów". - Cash jest w niej prawdziwy i szczery do bólu. Zaskakujący i prawdziwie ludzki - tłumaczy.
- Kiedy się czyta tę autobiografię ma się wrażenie, że Cash, w dość zaawansowanym wieku, siedzi naprzeciwko nas w fotelu i snuje opowieść o swoim życiu. Ma ona formę gawędy. Artysta opowiada o sobie w sposób, w jaki pisał swoje piosenki, czyli prosty i szczery. Nie kłamie, najważniejsza jest dla niego szczerość - opisuje autor tłumaczenia Adam Pluszka.
Opowieść, którą snuje muzyk, jest spokojna. Nie jest jednak nudna. Książka powstawała wiele lat, pisana była przez autora w wolnych chwilach.
Można w niej znaleźć m.in. historie z dzieciństwa artysty. Cash pochodził z bardzo biednej rodziny farmerów, która zajmowała się uprawą bawełny. Pomagał przy zbiorach. Jego relacja z ojcem, który nadużywał alkoholu i bywał agresywny, nie była najlepsza. To matka artysty, która sama miała talent muzyczny, wysłała syna na lekcje śpiewu.
Artysta nie ukrywa prawdy przed czytelnikiem, otwarcie pisze o swoich problemach, nałogach. Przy okazji jest to też lekcja historii muzyki ponieważ w książce pojawiają się ludzie, którzy przysłużyli się muzyce światowej, jak choćby Roy Orbison.
"Nie byłem na haju cały czas. Czasami choćbym chciał, nie miałem jak brać; kiedy grzęzłem na jakiś odludziu, musiałem pozostać czysty. Bałem się tego bardziej niż własnej śmierci, kiedy taka chwila nadchodziła po dwóch czy trzech dniach bez prochów czułem się całkiem nieźle. wtedy jednak, zwykle w poniedziałek, wracałem do domu, a stres związany z małżeństwem okazywał się tak duży, że wpadałem do apteki, kupowałem dwieście albo trzysta tabletek, jechałem na pustynię swoim wozem kempingowym i zostawałem tam - na haju - tak długo, jak miałem na to ochotę. Bywało, że kilka dni" [fragment książki].
Warto przypomnieć, że w marcu na rynku ukazała się pod patronatem Trójki płyta zatytułowana "Out Among The Stars", na której znalazł się tuzin niedawno odkrytych, nigdzie niepublikowanych nagrań Johnny'ego Casha .
Premiera książki 16 kwietnia.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!
Audycję przygotował i prowadził Michał Nogaś, z Adamem Pluszką rozmawiał Jan Niebudek.
"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.
(kk, gs)
Lista słuchaczy, do których trafi książka "Cash autobiografia":
1. Tomasz Bialas, Warszawa
2. Ela Pawłowska, Koszalin
3. Edyta Fraczak - Szatkowska, Nasielsk
4. Monika Klejszmidt- Stachyra, Kalisz
5. Łukasz Krupecki, Sianów
6. Urszula Lewandowska, Wroclaw
7. Hirek Węclewski, Krapkowice
8. Bożena Skreczko, Suwałki
9. Lilianna Jaroszewska, Poznań
10. Monika Tarnas, Krasnystaw
11. Andrzej Obrzutowicz, Warszawa
12. Zbigniew Szary, Wschowa,
13. Ewa Palka, Czestochowa
14. Robert Zydel, Warszawa
15. Jaroslaw Sobczyk, Czeladź
16. Michał Jakubik, Warszawa
17. Tomasz Nowak, Sandomierz
18. Debora Bednarz, Inowrocław
19. Gabriela Koza, Żyrardów,
20. Tomasz Giemza, Krakow,
21. Jacek Skrzypczak, Gdynia
22. Marcin Hasnik Szulborska, Warszawa
23. Wojnar Zygmunt, Jedlicze