Opodatkować prostytucję? "Trzeba się zmierzyć z problemem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opodatkować prostytucję? "Trzeba się zmierzyć z problemem"
Foto: Kay Chernush/Wikimedia Commons/cc

Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową 21 miliardów złotych warta jest część szarej strefy związana z prostytucją, handlem narkotykami oraz przemytem papierosów i alkoholu. Ta wartość od kilku lat rośnie, średnio o miliard rocznie. Trudno wyobrazić sobie zmiany związane z handlem papierosami, ale może...

Posłuchaj

Opodatkować prostytucję? "Trzeba się zmierzyć z problemem" (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Według Bohdana Wyżnikiewicza - prezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową - szara strefa stanowi ok. 19, 5 proc. gospodarki. - My to liczymy, sumując szarą strefę w różnych działalnościach: handlu, naprawach samochodów, budownictwie, alkoholu. Oszacowanie szarej strefy to śledzenie różnych śladów, które zostawia działalność gospodarcza - dodaje.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Czy podwyżka akcyzy na papierosy sprawia, że szara strefa rośnie? - Tak, podwyżki akcyzy na papierosy przyczyniają się do obniżki wpływów do budżetu i powiększenia szarej strefy. Tu działa taki mechanizm, że im większy podatek, tym ludzie - z jednej strony - mniej palą, a z drugiej - wyrastają nowe zjawiska, czyli np. papierosy elektroniczne albo suszony tytoń, z którego można robić skręty. Oba nieobjęte tak dużymi podatkami - dodaje gość Kuby Strzyczkowskiego.

Jego zdaniem trzeba zmierzyć się z problemem i część działalności prowadzonej w szarej strefie wyprowadzić z cienia i zalegalizować, by czerpać zyski dla budżetu.

Zdaniem prof. Wojciecha Gasparskiego z Centrum Etyki Biznesu Akademii im. Leona Koźmińskiego opodatkowanie prostytucji przez państwo byłoby sutenerstwem. Legitymizacja etyczna zależy od osadzenia w systemie norm konstytucyjnych, prawnych, obyczaju, wartości, przekonań, struktur społecznych, które są różne w różnych krajach. Według niego etyki brakuje nie tylko w stanowieniu prawa, ale brakuje w planowaniu polityki gospodarczej.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Michał Ogórek (publicysta, felietonista), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Marek Lehnert (korespondent Polskiego Radia we Włoszech), Krzysztof Skiba (muzyk, felietonista).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów.

(mp/mk)

Polecane