Kultura Głuchych: własny język, środowisko i tożsamość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultura Głuchych: własny język, środowisko i tożsamość
Foto: Glow Images/East News

Czym jest kultura Głuchych? Jak się ma do systemów językowych, które zostały stworzone, aby wesprzeć głuche dzieci w nauce języka mówionego? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć goście "Klubu Trójki".

Posłuchaj

Czym jest kultura głuchych? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

13 lutego ruszyła pierwsza w Europie platforma edukacyjna i promująca kulturę Głuchych. Olgierd Kosiba, metodyk i wykładowca języka migowego, autor leksykonu języka migowego, współtwórca platformy MIGAJ.EU, mówił w radiowej Trójce, że często mamy błędne spojrzenie na osoby głuche.

- Jeżeli nie znamy środowiska ludzi niesłyszących to rzeczywiście postrzegamy ich przez pryzmat medyczny, czyli mówimy sobie: "O, nie słyszą, to znaczy, że są chorzy". Zaczynamy wtedy myśleć, że jeśli są chorzy to pragną wyzdrowieć. Głusi nie postrzegają siebie w kategoriach osób chorych. Oni postrzegają się w aspekcie kulturowości,  to oznacza, że mogą być dumni ze swojej głuchoty - wyjaśnił Kosiba.

Wtórowała mu tłumaczka i wykładowca języka migowego - Aleksandra Włodarczak, która podkreśliła, że kultura Głuchych jest bardzo bogata, a osoby słyszące po prostu nie zdają sobie z tego sprawy.

- Głuchota warunkuje to, że pojawia się inny język. Z kolei język jest nieodłącznym składnikiem danej kultury. Jeżeli mówimy o języku, to tworzy nam się zbiorowość, która przez głuchotę kształtuje wiele postaw. Tak naprawdę to, że głusi mają swój język, swoje środowisko, w którym się obracają, tworzy to, że mamy kulturę głuchych. Słyszący nie mają pojęcia o tym, jak bogata jest kultura głuchych - zaznaczyła gość Trójki.

Robert Gdela, twórca i pomysłodawca (SKN) Systemu Komunikacji Niewerbalnej, pierwszego w Polsce tłumacza języka migowego on-line, odniósł się natomiast do kwestii systemów językowych, które zostały stworzone, aby wesprzeć głuche dzieci w nauce języka mówionego.

- System językowo-migowy jest to język, który został stworzony na podwalinach języka polskiego, natomiast naturalny język migowy jest naturalnym językiem osób niesłyszących. W tym języku te osoby komunikowały się "od samego początku". Posiadanie wiedzy i komunikacji w naturalnym języku migowym jest ogromną wartością - tłumaczył ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Dariusz Bugalski.

"Klub Trójki" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(mr/mk)

Polecane