Dlaczego Dawid Podsiadło przestał się wstydzić przy "Kamieniach na szaniec"?
Utwór "4.30", promujący najnowszy film Roberta Glińskiego, to pierwsza piosenka, do której polski tekst napisał Dawid Podsiadło. - Wcześniej pisałem tylko po angielsku, bo czułem się w ten sposób chroniony - opowiadał wokalista w Trójce.
Bohaterowie filmu "Kamienie na szaniec" (w środku Tomasz Ziętek)
Foto: MonolithFilms/ Marcin Makowski/ mat. pras.
Inspiracją do napisania utworu "4.30" było aresztowanie Rudego, bohatera "Kamieni na szaniec", o tytułowej godzinie 4:30 nad ranem. Jak przyznał Dawid Podsiadło w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim, historię poznał jeszcze w szkole i od razu wydał mu się ona bardzo poruszająca.
To pierwszy utwór artysty skomponowany na potrzeby filmowej produkcji. - Komponowania nigdy nie planuję, dzieje się przypadkowo i wtedy ma największą wartość. W tym przypadku akurat tak właśnie się stało, pomysł na muzykę po prostu się pojawił - opowiadał Dawid Podsiadło.
Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
A jak było z tekstem? - Do tej pory pisałem tylko po angielsku, bo czułem się bardziej chroniony i bezpieczny. Polskie teksty niestety okazywały się jakieś banalne i pretensjonalnie… Wstydziłem się więc pokazywać je komukolwiek. Kiedy zacząłem pisać o tych konkretnych wydarzeniach wiedziałem, co chciałbym przekazać, miałem profile konkretnych postaci. I okazało się, że nie było to takim wielkim problemem, jak się obawiałem - przyznał autor.
W oryginalnej wersji tekstu - jak zdradził Dawid Podsiadło - było jeszcze zakończenie, które podsumowuje to, co o wydarzeniach myśli Rudy. - Ale zrezygnowaliśmy z tego, żeby nie przesadzić z ilością różnych części. Może wkrótce to udostępnię, ale już tylko w formie tekstu - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także podsumowanie gali rozdania Oscarów, fragmenty rozmów z twórcami nagrodzonych filmów oraz rozmowa z Martą Nieradkiewicz - aktorką nominowaną do nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego.
Zobacz serwis specjalny OSCARY 2014 >>>
Audycję "Trójkowo, filmowo" przygotował i prowadził Ryszard Jaźwiński.
(ei)