Maksimum złej woli na Bliskim Wschodzie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maksimum złej woli na Bliskim Wschodzie?
Foto: PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Paweł Smoleński - autor książki "Oczy zasypane piaskiem" poświęconej konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu - twierdzi, że w ciągu ostatnich lat sytuacja w tamtym rejonie zmieniła się na gorsze. Dziennikarz i pisarz będzie gościem "Klubu Trójki".

Kiedy w 2009 roku byłem w Izraelu, udało mi się odwiedzić Dżenin w Autonomii Palestyńskiej. Poznałem tam Juliana Mer Chamisa - aktora, syna Żydówki i Araba, który prowadził Teatr Wolności - placówkę dla młodzieży, w której nastolatki miały odkryć inną niż działalność terrorystyczna metodę walki o niepodległość.

- Sztuka może więcej niż karabin - powtarzał Chamis. W swoim zapalczywym gniewie na rząd izraelski był zresztą bardziej palestyński od Palestyńczyków. Dwa lata później zamordowali go islamscy fundamentaliści. Dla nich pozostał Żydem.

Między innymi jego historię opisuje Paweł Smoleński w książce "Oczy zasypane piaskiem". O konflikcie bliskowschodnim rozmawialiśmy ostatnio w Trójce latem 2009 roku - naszymi gośćmi byli Konstanty Gebert oraz mieszkający w Polsce palestyński dziennikarz Maged Salhy, obaj wierzący w porozumienie izraelsko-palestyńskie.

Smoleński twierdzi jednak, że w ciągu ostatnich pięciu lat sytuacja zmieniła się na gorsze. Obie strony wykazują dziś maksimum złej woli - wyjąwszy szlachetnych oryginałów po obu stronach muru, oddzielającego Izrael od terytorium Autonomii.

O książce "Oczy zasypane piaskiem" będę dziś rozmawiać z Pawłem Smoleńskim.

Na "Klub Trójki" we wtorek, 18 lutego, o godz. 21.05 zapraszam w imieniu Sylwii Héjj i własnym - Jerzy Sosnowski.

Polecane