Wspierajmy dzieci w rozwoju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspierajmy dzieci w rozwoju
Foto: Glow Images/East News

- Czasami rodzina czy szkoła jest fabryką klonów, które mają identycznie funkcjonować. Pewne jednostki się w tym sprawdzą, inne będą żyły w poczuciu ciągłego przycinania na wymiar - mówi w "Instrukcji obsługi człowieka" Ewa Mażul.

Posłuchaj

Wspierajmy dzieci w rozwoju (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Każdemu zdarza się zrobić coś "na ostatnią chwilę". Prokrastynacja - czyli odwlekanie w czasie rzeczy, które mamy do zrobienia - bywa szkodliwa, gdy staje się nawykiem.

- Zajmujemy się tym wszystkim, czym nie musimy, żeby nie robić tego, co powinniśmy - mówi Ewa Mażul, coach i dziennikarka miesięcznika "Sens". - Badania pokazały zależność sposobu wychowania dzieci na kształtowanie tego nawyku. Dzieci są sterowane przez oczekiwania otoczenia. Nie wsłuchują się w siebie, w swoje zdolności. To powoduje, że rodzi się wewnętrzny bunt, którzy później przeradza się w zachowania prokrastynacyjne - dodaje.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Gość Grażyny Dobroń zaznacza, jak ważne jest wspieranie dzieci w rozwoju, a nie tylko w edukowaniu czy uczeniu. - Czasami rodzina czy szkoła jest fabryką klonów, które mają identycznie funkcjonować. Pewne jednostki się w tym sprawdzą, bo to spójne z ich potencjałem. Inne będą trochę "przystrugane" do wzorca, będą żyły w poczuciu ciągłego przycinania na wymiar, nie będą miały satysfakcji z realizacji siebie - mówi Ewa Mażul.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Instrukcja obsługi człowieka" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.
(mk)

Polecane