"Wielkie piękno", czyli westchnięcie nad wyjątkowością kina XX wieku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wielkie piękno", czyli westchnięcie nad wyjątkowością kina XX wieku
Kadr z filmu "Wielkie piękno" Foto: mat. prom. Film Point Group

Koneserzy kina nie powinni przeoczyć filmu, który piękno ma już w tytule. Do tego jeszcze "Wielkie piękno". Obraz Paolo Sorrentino jest nawiązaniem do najlepszych włoskich dzieł.

Posłuchaj

Filmowa podróż do Włoch z Paolo Sorrentino (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Mossakowski, krytyk i producent filmowy jest zdania, że "Wielkie piękno" można oglądać wielokrotnie, bo nie jest filmem klasycznie fabularnym. - Nie ma w nim zaskakujących zwrotów akcji i zaskakującej pointy. Jest to film bogaty znaczeniowo i z każdym kolejnym obejrzeniem coś nowego się w nim odnajduje - mówi krytyk.

Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Marek Serdiukow, przedstawiciel dystrybutora filmu przyznaje, że obejrzał film przed większością polskich krytyków filmowych i zachwycił się nim. - Stało się tak, bo opowiada on o tym, czego zawsze w kinie szukam, czyli nostalgii i melancholii, ale pozytywnej, która sprawia, że człowiek patrząc w przeszłość zamiast płakać, uśmiecha się do swoich wspomnień - mówi Serdiukow. Jak dodaje, obraz ten jest wyjątkowy również pod względem realizacyjnym.

Kadr
Kadr z filmu "Wielkie piękno", fot. Film Point Group

Film w reżyserii Paolo Sorrentino został nagrodzony niedawno Złotym Globem, dostał też nominację do Oskara - za najlepszy film nieanglojęzyczny. "Wielkie piękno" opowiada historię Jepa Gamberdella - przystojnego, czarującego mężczyzny - który pomimo pierwszych oznak starzenia się w pełni korzysta z miejskiego życia. Chodzi na szykowne kolacje i przyjęcia, gdzie jego bystry dowcip i przyjemne towarzystwo są zawsze mile widziane. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum, wydaje przyjęcia, na których "ludzka aparatura" rozbierana jest do naga i gdzie rozgrywana jest komedia nicości.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

W studiu Trójki gościli: Paolo Gesumunno, rzecznik prasowy Włoskiego Instytutu Kultury, Marek Serdiukow, przedstawiciel dystrybutora filmu Film Point Group i Paweł Mossakowski, krytyk i producent filmów.

Program "Klub Trójki" poprowadził Ryszard Jaźwiński.

Na audycję "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku doi czwartku od godz. 21.05 do godz. 22.00.

(sm/ei)

Polecane