Polska o włos od katastrofy energetycznej. Jak jej uniknąć?
2014-01-30, 02:01 | aktualizacja 2014-01-30, 08:01
Zdaniem specjalistów za dwa lata może nastąpić blackout energetyczny, czyli przerwy w dostawach energii. Jak możemy temu przeciwdziałać?
Posłuchaj
Nasza energetyka jest w złym stanie. Elektrownie pracują w oparciu o stare i mało efektywne technologie. Niektóre turbiny mają nawet 50 lat. Sieć nie jest dostosowana do krajowych potrzeb. Infrastruktura energetyczna wymaga szybkiej odbudowy.
Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>
Prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej podkreśla, że ewentualne problemy z dostawą energii najbardziej uderzą w polską gospodarkę i przemysł. - Zgodnie z naszymi przepisami to jest dobra wiadomość, bo odbiorcy w gospodarstwach domowych są chronieni, więc ich się nie odłącza. To uderza natomiast w fabryki, przemysł i jest niebezpieczne - tłumaczy profesor.
Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Ochrony Klimatu z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan mówi, że z punktu widzenia odbiorcy energii, jest to sektor "specjalnej troski", który nie jest zarządzany. - Powstaje pytanie, czy powinny powstawać w Polsce nowe inwestycje, skoro rząd oficjalnie ogłasza, że za dwa lata energii może być za mało. Ale też nie mówi, kiedy energia będzie dostarczona w ilości potrzebnej - komentuje dyrektor.
Czy grozi nam blackout? Co powinniśmy zrobić, by uniknąć kryzysu energetycznego? Czy budowa elektrowni atomowej nam w tym pomoże? Posłuchaj całej audycji!
Naszymi gośćmi byli: Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Ochrony Klimatu z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.
"Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.
Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.
(sm/ei)