Jacek Walkiewicz o odkrywaniu radości życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Walkiewicz o odkrywaniu radości życia
- Marzenia zmieniają się z wiekiem. Na początku marzymy o tym, co chcielibyśmy mieć. Z czasem ważniejsze staje się, co chcemy robić, jednak z biegiem lat okazuje się że, istotniejsze jest to, kim się staję - mówi Jacek WalkiewiczFoto: Glow Images/East News

Z jednej strony mają wszystko, o czym ich rodzice mogli tylko zamarzyć, z drugiej - nie potrafią się z tego cieszyć. Młodzi ludzie coraz częściej nie widzą sensu w życiu i nie wiedzą, co z nim robić. O tym, dlaczego tak jest i jak to zmienić, opowiedział psycholog Jacek Walkiewicz.

Posłuchaj

Poliamoria. W takich związkach ludziom nie grozi nuda? (Świat zwariował/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Młodzi ludzie piszą do mnie maile i zaczynają je słowami: straciłem zaufanie do siebie. Planowałem coś zrobić, próbowałem rok i nic z tego nie wyszło. Mam tego dosyć - mówi gość audycji "Świat zwariował". - Ich smutek wynika z tego, że świat jest dość szybki. Oni chcieliby szybciej dostać to, co ich rodzice dostawali przez całe życie. Dziś życie młodych jest trudniejsze niż w moich czasach, bardziej intensywne i wyczerpujące - dodaje Jacek Walkiewicz.

Posłuchaj innych audycji z cyklu "Świat zwariował" >>>

Według niego teraz życie przypomina smartfona. - Gdy otworzymy wiele aplikacji, to bateria nie wytrzyma całego dnia. Tak samo jest z ludźmi, te ich aplikacje to wszystkie aktywności, które na co dzień wykonują, myśli, szanse i zagrożenia. Energetycznie tracą możliwość radzenia sobie ze wszystkim. Są także mniej cierpliwi i w związku z tym ich frustracja rośnie - twierdzi gość Gabrieli Darmetko.

Jego zdaniem młodzi ludzie mają też poczucie, że skoro skończyli studia i mają wykształcenie, to praca w jakiś sposób im się należy. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. - Jestem wielkim miłośnikiem czegoś, co nazywa się słomiany zapał , czyli próbowania różnych rzeczy, sprawdzania ich. Ja miałem bardzo wiele hobby, pasji. Mogłem wielu rzeczy dzięki temu spróbować. Teraz, kiedy 19-latek mówi, że nie wie, co ma w życiu robić, to wydaje mi się oczywiste. W dzisiejszym świecie trudno powiedzieć, co się będzie chciało robić docelowo. To, co teraz jest dla nas atrakcyjne, za pięć lat takie już nie będzie - opowiada. I dodaje, że między 20. a 30. rokiem życia jest czas na odkrywanie siebie i znajdowanie odpowiedzi na pytanie: kim jestem?

W audycji "Świat zwariował" mówiliśmy także o poliamorii oraz kondycji psychicznej młodych ludzi, którzy nie potrafią cieszyć się życiem. Zapraszamy do słuchania nagrania.

"Świat zwariował" to cykl programów Gabi Darmetko poświęconych współczesnemu człowiekowi, internetowi i łamaniu schematów. Zapraszamy do słuchania.

(mp)

Polecane