Słuchacze i Trójka na rzecz chorych dzieci z Piszkowic

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słuchacze i Trójka na rzecz chorych dzieci z Piszkowic
Dzieci z zakładu w Piszkowicach podczas przedstawienia Foto: arch. pryw. Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach

Program 3 Polskiego Radia po raz kolejny udowodnił, że skutecznie pomaga najbardziej potrzebującym. Dzięki akcji społecznej "Orzeł może” oraz charytatywnemu spektaklowi "Trójka do potęgi” zebrano ponad 370,5 tysiąca zł na pomoc ciężko chorym dzieciom z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach.

Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach w Kotlinie Kłodzkiej, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej w Piszkowicach (zlopiszkowice.ovh.org), opiekuje się ciężko chorymi dziećmi, najczęściej porzuconymi tuż po urodzeniu. Ich stan zdrowia nie pozwala na funkcjonowanie bez długotrwałej, specjalistycznej opieki medycznej. Wiele z nich wymaga żywienia dojelitowego, wspomagania oddychania i krążenia oraz całodobowej troski i uwagi.
Na rzecz placówki Trójka zbiera fundusze od czerwca br. Pierwsze środki na rehabilitację i leczenie ciężko chorych dzieci z Piszkowic udało się pozyskać m.in. ze specjalnych aukcji, prowadzonych na antenie Trójki przez Kubę Strzyczkowskiego, podczas których zlicytowano m.in. czekoladowego orła bielika – symbol akcji społecznej "Orzeł może”, unikatowy szwajcarski zegar Matthew Norman od szwajcarskiego Bundesratu oraz ozdobną szkatułkę podarowaną przez Aung San Suu Kyi, birmańską opozycjonistkę, laureatkę pokojowej nagrody Nobla. Dzięki licytacjom udało się pozyskać 81 tysięcy zł. Słuchacze mogli także dokonywać wpłat indywidualnych na specjalne konto bankowe Zakładu – dzięki nim zebrano kolejne ponad 244,5 tysiąca zł.
Dodatkowo 16 grudnia odbył się charytatywny spektakl "Trójka do potęgi”, który premierę miał w 2012 roku w stołecznym Teatrze Syrena z okazji jubileuszu 50-lecia radiowej Trójki, ale cieszył się taką popularnością, że został wystawiony raz jeszcze. Tym razem przedstawienie odbyło się w warszawskiej Sali Kongresowej, w jeszcze bardziej atrakcyjnej wersji. Sztukę wyreżyserował Wojciech Malajkat, scenariusz, na podstawie książki Grzegorza Miecugowa "Trójka do potęgi”, napisał Wojciech Zimiński. Atutem spektaklu byli zarówno znakomici aktorzy jak i dziennikarze radiowej Trójki oraz wiele osób znanych z mediów oraz gwiazd sceny muzycznej. Grudniowy spektakl, tak jak poprzednie wystawienia, cieszył się dużą popularnością – dzięki sprzedaży biletów udało się zebrać aż 45 tysięcy zł dla dzieci z Piszkowic.
W sumie, dzięki funduszom pozyskanym z licytacji, sprzedaży biletów na spektakl oraz wpłat indywidualnych od słuchaczy, Program 3 zebrał do dzisiaj 370 524,79 zł na rzecz Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach w Kotlinie Kłodzkiej.

Polecane