"Opłatek maltański" w tym roku także w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Opłatek maltański" w tym roku także w Warszawie
Tradycyjny posiłek, przygotowany dla uczestników X Warszawskiego Spotkania Wigilijnego na placu Teatralnym w Warszawie. Wspólne kolędowanie, prezenty czy tradycyjne potrawy wigilijne, to tylko część atrakcji, które czekały na warszawiaków.Foto: PAP/Paweł Supernak

Czas przedświąteczny to w wielu organizacjach pozarządowych okres największej mobilizacji. Wiele osób poświęca swój wolny czas po to, aby inni też mogli przeżyć prawdziwe święta. Od 12 lat organizowana jest akcja charytatywna "Opłatek maltański".

Posłuchaj

"Opłatek maltański" w tym roku także w Warszawie (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Wszystko zaczęło się w Krakowie - mówi Wojciech Kożuchowski ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich - w tym roku opłatek będzie organizowany już w ośmiu miastach, w tym po raz pierwszy w Warszawie - dodaje.

- Pracowałam jako asystent osoby niepełnosprawnej, zapytano mnie czy nie mogłabym służyć własnym czasem także innym ludziom. I tak to się zaczęło - opowiada Iga Koprucka, wolontariuszka - Jest nas 35 osób, są tu osoby dorosłe, jest też młodzież - mówi.
Opłatek maltański organizowany jest tuż przed wieczorem wigilijnym, w Warszawie w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. - Osoby, którym pomagamy, pochodzą z rodzin wielodzietnych, są ubogie, samotne. One nie mogą zorganizować u siebie i przeżyć wzruszającej atmosfery kolacji wigilijnej, my chcemy im to umożliwić - twierdzi Kożuchowski.
Według Małgorzaty Jarosz-Jarszewskiej z Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie -  organizacja opłatka polega na wsparciu osób wskazanych przez ośrodki pomocy społecznej. - Zapraszamy te osoby na wspólne biesiadowanie, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, każda z nich otrzymuje paczkę żywnościową, która umożliwi jej spędzenie świąt w sposób godny - mówi.

Do akcji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich można się przyłączyć, wystarczy wejść na stronę www.oplatekmaltanski.org. Co roku fundacja pomaga około 800 osobom.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.

Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35.

(mp)

Polecane