Niewykorzystany bilet okresowy – co z nim zrobić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niewykorzystany bilet okresowy – co z nim zrobić?
Kasownik w pojazdach stołecznego ZTM Foto: Ireneusz S. Wierzejski/Wikimedia Commons/CC

Często zdarza się, że przez urlopy, wakacje, czy nawet długie weekendy pasażerowi, którzy kupili bilety miesięczne, półroczne, czy roczne z części z nich nie korzystają. Czy da się odzyskać za to pieniądze?

Posłuchaj

Kuba Witkowski sprawdzał, czy można "zawiesić" niewykorzystany bilet miesięczny (Zapraszamy do Trójki - poranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Igor Krajnow, rzeczni prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie tłumaczy, że nie można na jakiś czas "zawiesić” biletu. – Jeżeli ktoś wie na przykład, że w trakcie biletu 90-dniowego wyjedzie na 2-tygodniowy urlop, to może tylko zwrócić niewykorzystaną część biletu i odzyskać pieniądze, a później, po powrocie z urlopu, można bilet zakodować ponownie. Trzeba jednak dobrze przeliczyć, czy to będzie opłacalne, bo przy zwrocie pobierana jest opłata manipulacyjna w wysokości 20 proc. wartości nominalnej biletu – mówił Igor Krajnow.

W innych, dużych miastach jest podobnie. W Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, czy Bydgoszczy, opłata manipulacyjna wynosi od 10 do 20 proc. wartości biletu.

A co z pasażerami pociągów? W Przewozach Regionalnych PKP także można zwrócić bilet okresowy, ale w zależności od jego rodzaju określony jest ostateczny termin, w którym bilet można oddać. Pobierana jest także opłata w wysokości 15 proc. wartości biletu.  

Ciekawostka jest Kraków, gdzie można wstecznie anulować bilet. Na czy to polega? Zapraszamy do wysłuchania materiału Kuby Witkowskiego.  

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

Polecane