"Genius loci" - film ukazujący złożoną historię Gdańska, z której można się wiele nauczyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Genius loci" - film ukazujący złożoną historię Gdańska, z której można się wiele nauczyć
Gdańsk - miasto wielu kulturFoto: artba_nwh/shutterstock

Gdańsk - miasto wielu kultur, które na przestrzeni lat wywierały na siebie wzajemny wpływ. Miasto, które odegrało niebagatelną rolę w dziejach Polski. Jego złożoną historię - począwszy od XVIII wieku, aż po czasy współczesne - opowiada dokumentalny film "Genius loci" w reżyserii Macieja Jarczyńskiego.

  • Genius loci - według mitologii rzymskiej to opiekuńcza siła. Sprawia, że dana przestrzeń jest jedyna w swoim rodzaju.
  • Gdańsk - miasto o ponadtysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. 
  • Maciej Jarczyński - niezależny filmowiec, muzyk, plastyk i reżyser urodzony w 1987 roku.


W Gdańsku miała miejsce premiera niezależnego filmu dokumentalnego "Genius loci". To próba podsumowania historii Gdańska i zmierzenia się z najważniejszymi mitami jego tożsamości: tolerancyjnego, wielokulturowego miasta, a w końcu kolebki "Solidarności" i polskiej wolności. Dokument, w końcowej części, dotyka też ostatniej tragicznej karty historii Gdańska: morderstwa Pawła Adamowicza.

Gdańsk - miasto tolerancji i kolebka "Solidarności"

- Przychodzili do nas turyści do kina i wspominali o tym, że Gdańsk to takie fajne miejsce, tu się tak fajnie mieszka, taka tolerancja. Myśmy się nad tym zastanawiali, czy to jest prawda, czy nie. Czego ten duch miejsca tu dotyczy i czy faktycznie w tym Gdańsku te wartości, które ogólnie przez wszystkich są rozumiane jako wolność, tolerancja, pozytywne nastawienie, optymizm, czy one są prawdziwe - mówi producent filmu Piotr Gładkowski. 

1000 lat historii Gdańska w jednym filmie

- Spiąć w jakąś logiczną narrację tysiącletnią historię jest bardzo trudno. Wiedziałem od początku, że nie ma możliwości opowiedzieć o wszystkim. Zdecydowałem się oprzeć tę narrację na literaturze - dodaje reżyser filmu Maciej Jarczyński.
Film "Genius Loci" to niezwykła podróż przez historię Gdańska, to obraz miasta o niezwykle burzliwej przeszłości, ukazujący powiązania i relacje między przeszłością a teraźniejszością. W filmie wykorzystano m.in. fragmenty "Gdańskich wspomnień młodości" autorstwa Johanny Schopenhauer oraz "Blaszanego bębenka" Guentera Grassa. Pozwala to przenieść się w czasie i zobaczyć historię Gdańska oczami autorów, którzy sami uczestniczyli w ówczesnym życiu miasta.
- W tym jest bardzo dużo prawdy, że miasto było wielokulturowe, że wiele kultur żyło tu razem ze sobą. Pamiętajmy jednak, że ta historia jest wyboista. To nie są usłane różami opowieści, tylko zdarzenia na przemian tragiczne, dramatyczne z tym bardziej optymistycznymi. Ta historia nie jest jednoznaczna, to jest historia wieloznaczna. Poprzez tę historię dzisiaj możemy się wiele nauczyć - uważa Piotr Gładkowski. 

Czytaj także: 


Więcej o filmie "Genius loci" w relacji Marcina Mindykowskiego.


Posłuchaj

5:35
"Genius loci" - relacja Marcina Mindykowskiego po premierze filmu
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Data emisji: 6.05.2024
Godziny emisji: 12.43

dm/wmkor

Polecane