"Dookoła świata". Polscy artyści jazzowi koncertują na czterech kontynentach!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dookoła świata". Polscy artyści jazzowi koncertują na czterech kontynentach!
Tomasz Chyła Quintet podczas koncertu na Taichung Jazz Festival na Taiwanie; koncert obejrzało ponad 50 tys. osób, październik 2023 r.Foto: Jakub Krzeszowski, Jazz Po Polsku

Inicjatywa "Jazz Po Polsku" działa od  2012 roku. Teraz, w ramach projektu "Dookoła Świata", w ciągu trzech najbliższych lat polscy artyści młodego pokolenia odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów. Część wydarzeń już za nimi; według planów, organizatorzy chcą wystąpić na czterech kontynentach. W tym roku odwiedzą jeszcze Chiny, Egipt, Japonię, Litwę i Mołdawię.

  • W ramach inicjatywy "Jazz po Polsku" muzycy z naszego kraju występują na całym świecie.
  • W 2023 r. ruszył projekt "Dookoła Świata", jego uczestnikami są polscy artyści jazzowi, którzy wystąpią na czterech kontynentach.
  • Przed muzykami koncerty m.in. w Chinach i Kanadzie.

Twórcą projektu "Jazz Po Polsku" jest Jakub Krzeszowski. W ciągu 12 lat z jego inicjatywy na całym świecie odbyło się ponad 300 wydarzeń. Wzięło w nich udział ponad 100 polskich i zagranicznych muzyków, którzy wystąpili m.in. w Chinach i Izraelu.

W ramach koncertów organizowanych pod tym szyldem promowani są młodzi, utalentowani artyści jazzowi z Polski. Jednocześnie inicjatywa ma pomóc w nawiązywaniu współpracy kulturalnej i środowiskami artystycznymi z różnych krajów - również tych, gdzie scena jazzowa jest dopiero w trakcie budowy. Jednym z przykładów takiej współpracy jest kooperacja Polaków z artystami z Bangladeszu. - Historia rozpoczęła się przed pandemią. Zaprosiliśmy do Polski zespół z Bangladeszu, który wystąpił w Studiu im. Agnieszki Osieckiej - opowiada Jakub Krzeszowski. - Na pewno jest to świeża rzecz. Muzycy, z którymi współpracowaliśmy na miejscu, to elita, która dopiero wchodzi w świat jazzowy i buduje tę scenę. Polscy artyści, z którymi tam byłem, czyli Piotr Damasiewicz i Kuba Wójcik, byli takimi mentorami dla lokalnych muzyków i stworzyli bardzo fajne współprace - dodaje gość radiowej Trójki.

Jazz w Chinach. "Sytuacja zmienia się dynamicznie"

- Choć jazz pojawił się w Chinach już przed II wojną światową, to ponownie ujrzał światło dzienne stosunkowo niedawno. W związku z tym to muzyka, która wciąż jest tam bardzo nowa i świeża, ale dzięki temu też jest modna. Wielu ludzi jest tego ciekawych; nawet jeśli nie są do końca osłuchani z tą muzyką, przychodzą z ciekawości - opowiada Michał Ciesielski - pianista, który spędził w Chinach 4 lata. 

Źródło: Jazz po polsku/YouTube

Tamtejszą scenę jazzową budują m.in. przyjeżdżający tam wykonawcy z całego świata. - Kiedy miałem okazję tam mieszkać poznałem sporo muzyków z całego świata, to międzynarodowe grono. Ale to też rosnąca liczba rodzimych chińskich muzyków, zwłaszcza młodego pokolenia, którzy się bardzo prężnie rozwijają - wyjaśnia artysta.

Najczęściej czytane:

Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego

Inspiracją dla organizatorów trwającej trasy koncertowej jest wyczyn Pawła Edmunda Strzeleckiego. Polak okrążył świat w połowie XIX wieku; odwiedził wówczas wszystkie kontynenty poza Antarktydą.

W ramach akcji "Dookoła świata" polscy muzycy wystąpią jeszcze w Japonii, Chinach, Mołdawii, Egipcie i Korei. Finałem inicjatywy będzie z kolei wspólny koncert w Polsce z udziałem zagranicznych wykonawców, którzy grają z naszymi muzykami podczas podróży. - Stawiamy na współpracę z muzykami na miejscu. Chcemy pokazać, że muzyka nie zna granic. Jazz jest taką muzyką, poprzez którą artyści mogą ze sobą rozmawiać - zaznacza Jakub Krzeszowski.


Posłuchaj

8:43
"Dookoła świata". Polscy artyści jazzowi koncertują na czterech kontynentach! (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Goście: Jakub Krzeszowski (popularyzator jazzu, twórca projektu "Jazz Po Polsku"), Michał Ciesielski (pianista)
Data emisji: 13.05.2024
Godzina emisji: 13.33

qch

Polecane