Leszek Długosz nie żyje. Był współtwórcą Piwnicy pod Baranami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leszek Długosz nie żyje. Był współtwórcą Piwnicy pod Baranami
W wieku 82 lat zmarł Leszek DługoszFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Zmarł Leszek Długosz - aktor, kompozytor, poeta i bard. O jego śmierci poinformowała "Piwnica pod Baranami". Miał 82 lata.

Leszek Długosz wydał kilkanaście tomików wierszy oraz dziesięć płyt z muzyką. Wystąpił z własnymi recitalami w wielu miastach Polski, koncertował też za granicą - między innymi w Austrii, Francji, Kanadzie, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, a także na Syberii.

Do najbardziej znanych utworów wykonywanych przez Leszka Długosza należą: "Nie ma nas", "Berlin 1913", "Ja chciałbym być poetą" czy "Dzień w kolorze śliwkowym". Artysta od wielu lat współpracował z Polskim Radiem, które w uznaniu jego twórczości przyznało mu prestiżowy Honorowy Złoty Mikrofon.
Leszek Długosz wystąpił w kilkunastu filmach - "Znaki Zodiaku", "Na Srebrnym Globie", serialu "6 milionów sekund" oraz w produkcji "Smoleńsk". Był autorem scenariuszy między innymi do filmu dokumentalnego "...że dni nasze wiosenne..." oraz widowisk telewizyjnych - "Spodziewane nadejście jesieni". Współtworzył program telewizyjny "Dwie stolice" nadawany przez stacje TVP 3 Warszawa i TVP3 Kraków, będąc gospodarzem części krakowskiej. W Radiu Kraków prowadził autorski program "Przyjemności niedzieli".

Artysta publikował felietony, wykładał w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim, angażował się w prace Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Był też stałym współpracownikiem krakowskiego miesięcznika "Wpis", którego każde wydanie zaczynało się wierszem Długosza.

Leszek Długosz został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku uhonorowano go Tytułem Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi. Z okazji 80. rocznicy urodzin prezydent Andrzej Duda nadał artyście odznaczenie państwowe - Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Kabaret "Piwnica pod Baranami"

Leszek Długosz urodził się 18 czerwca 1941 roku w Zaklikowie na Podkarpaciu. W 1964 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1964-1966 studiował na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST.

Z kabaretem literackim "Piwnica pod Baranami" był związany w latach 1965-1978, później występował samodzielnie. W 1973 roku roku opublikował pierwszy tomik poezji "Lekcje rytmiki" w Wydawnictwie Literackim. Pod koniec lat 70. przebywał na stypendium artystycznym, ufundowanym przez rząd francuski, a następnie wydał płytę z utworami w języku francuskim.

W 2016 roku ukazał się jubileuszowy wybór wierszy Długosza "Ta chwila, ten blask lata cały" oraz drugie wydanie wspomnień i refleksji o "Piwnicy..." zatytułowane "Pod Baranami, ten szczęsny czas". Rok później, wraz ze znanym fotografem Adamem Bujakiem, Leszek Długosz opublikował książkę "Podwawelska kolęda".

W 2021 roku ukazała się "80. Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu", książka wydana przez Fundację Instytut Łukasiewicza i Narodowe Centrum Kultury.

IAR,pkur

Polecane